Ve středu 9. listopadu kolem čtvrté hodiny odpoledne začala v areálu Psychiatrické léčebny Bohnice hořet stodola. Jednalo se o jednu z budov bývalého velkostatku, který je dnes nedílnou součástí Psychiatrické nemocnice Bohnice. Dlouhá léta zde funguje také Bohnická farma. Požár zasáhl plochu o rozloze padesát krát deset metrů. Zasahovalo u něj šest jednotek profesionálních a devět jednotek dobrovolných hasičů. „Soustředily se na okolní objekty, aby se na ně plamenné hoření nerozšířilo. Požár se podařilo udržet v prostoru stodoly, střecha objektu je ale zničena,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Podle vedoucího Socioterapeutické farmy Bohnice Jiřího Dobiáše se škody šplhají až ke třem milionům. „Bylo zde uskladněno krmivo i podestýlka pro zvířata farmy. Konkrétně bylo znehodnoceno 400 balíků slámy a 300 balíků sena v celkové hodnotě 600 000 korun. Stejně tak byla požárem zničena technika jako sečka nebo rozmetačka,“ uvedl Dobiáš.

Ztráta sena a slámy nyní ohrožuje zvířata, která jsou zde ustájená. Jednalo se totiž o krmivo přichystané na zimu. „To, co nás teď nejvíc trápí, je krmivo pro zvířata. Mimo pomoci v podobě sena a slámy, uvítáme jakýkoli finanční dar, za který bychom mohli tyto komodity nakoupit a zabezpečit tak zvířata na zimu,“ prosí veřejnost Dobiáš.

Na farmě v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice se starají o třiatřicet koní, z nichž dvanáct v rámci hipoterapie pomáhá dětem s neurologickými problémy i pacientům s duševními nemocemi. „Na naši farmu chodím léta a strašně ráda. Jsem šťastná, že nikdo nepřišel o život a neodneslo to žádné zvíře. Pevně doufám, že se viník najde!“ uvedla na Facebookové stránce farmy Sandra B. Kromě koní na farmě žijí i dvě kozy, pět ovcí a dvacet králíků. Podle hasičů se příčina požáru stále vyšetřuje.

„Život na farmě je nyní ovlivněn zásadně. Tím, že shořelo vlastně kompletní krmivo a podestýlka na celou zimní sezónu, jedeme v nouzovém režimu,“ uvedl Filip Vrbický, ředitel Nadace Bona, která s pověřením ředitelky nemocnice sbírku pořádá. Požár bohužel poškodil i samotnou budovu, proto se nyní řeší, v jakém stavu je i samotná statika budovy a také bylo nutné objekt zabezpečit proti vstupu, aby zde nedošlo k úrazu.

Zdá se ale, že osud bohnických zvířat Pražanům není lhostejný, jen za 3 dny konání sbírky se podařilo vybrat bezmála 400 tisíc korun. Pokud byste také rádi přispěli, stačí navštívit webovou stránku sbírky.

Video
Video se připravuje ...

Požár stodoly v pražských Bohnicích. (9. listopad 2022) HZS Praha

Fotogalerie
28 fotografií