Jako první se po volbách v metropoli stala starostkou Alexandra Udženija (ODS) v Praze 2, kterou zastupitelé zvolili již 17. října. O dva dny později se pak stal starostou pošesté za sebou David Vodrážka (ODS) v Praze 13 a zastupitelé Prahy 12 zvolili starostou Vojtěcha Kose (ODS). Zatím posledním zvoleným starostou byl ve středu 2. listopadu Ondřej Gros (ODS) v Praze 8.

Na čtyřech radnicích má vítěz voleb nadpoloviční většinu. Vůbec nejvíce hlasů získal Žďárský v Praze 19, kdy jeho uskupení SNK Kbely náš domov dosáhlo na více než 63 procent hlasů. Nadpoloviční většinu má také starosta Prahy 16 Karel Hanzlík (ODS), v Praze 21 uspěla kandidátka ODS a TOP 09-Společně pro Újezd starosty Milana Samce (ODS) s 56,75 procenta hlasů a většinu má podruhé za sebou Praha 7 Sobě starosty Jana Čižinského (Praha 7 Sobě). V Praze 7 je ustavující jednání plánováno na 7. listopadu.

V příštím týdnu se bude konat ustavující jednání zastupitelů rovněž v Praze 1, 3, 4, 5, 10, 11 a 15. Na většině z nich je již domluveno složení koalice. Jednání zatím váznou v Praze 11 a koaliční smlouvu žádné z politických subjektů nepodepsaly také v patnácté městské části a v Praze 3, kde právě proto již zahájené ustavující zasedání v říjnu zastupitelé přerušili do 8. listopadu.

Bez vládnoucí koalice je v současné době rovněž magistrát. Ustavující jednání bylo stanoveno na čtvrtek 3. listopadu, avšak bylo přerušeno do 24. listopadu. Důvodem je právě to, že se strany zatím nedohodly na nové koalici. Zastupitelé tak pouze složili slib zastupitelů, zvolili členy a předsedy tří ze zákona povinných magistrátních výborů a projednali několik neodkladných dokumentů.

Městskému soudu v Praze dorazilo celkem 23 stížností na volby na pražský magistrát a radnice městských částí. Nejvíce stížností mířilo na volby na magistrát, a to šest, a stížnosti se týkaly také voleb na 11 radnic. Soud je postupně všechny zamítl. Stížnosti měly vliv na termín konání zastupitelstev, neboť dosluhující starostové jej mohli svolat teprve po jejich vypořádání soudem.

Ustavující jednání pražského zastupitelstva po volbách. 3. listopadu 2022, Praha.
Autor: ČTK / Šulová Kateřina