Vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie vyhlásila odborná porota letos v květnu, 11. října pak došlo k podpisu smlouvy mezi hlavním městem a vítězným ateliérem BIG. „Bohužel jsem se ještě nestihl naučit natolik česky, abych zde hovořil vaším jazykem. Rád bych ale řekl, že našemu ateliéru je velkou ctí, že se může podílet na tak významném projektu,“ řekl Nicolas Kastbjerg ze studia BIG. „Doufejme, že projekt půjde natolik rychle, že se česky ani naučit nestačíte,“ dodal v nadsázce primátorův náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

Participace

Od 17. října bude na Strossmayerově náměstí přistaven bílý kontejner Institutu plánování a rozvoje (IPR), kde se budou moct Pražané dovědět podrobnosti o projektu a samozřejmě také přispět svým názorem k finální podobě Vltavské filharmonie. 2. listopadu pak proběhne v CAMP setkání veřejnosti se zástupci ateliéru BIG.

„Je pro nás nesmírně důležité, aby se do finální podoby zapojili i sami Pražané. Nová filharmonie je díky svým terasám totiž navržena tak, aby sloužila opravdu všem po celé dny, nejen hardcorovým fanouškům vážné hudby ve vybraný čas,“ řekl při podpisu smlouvy primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Jsem rád, že tento projekt vrátí Prahu na mapu světové architektury a především, že dojde ke zvelební zanedbané Vltavské a vzniku nového centra pro budoucí čtvrť Bubny-Zátory,“ dodal. Ve Vltavské filharmonii by měla v budoucnu sídlit Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Počítá se i lidovými školami umění a dětskými centry.

Finance

Po participačních setkáních bude mít ateliér BIG 9 měsíců na dopracování projektu a vypracování projektové dokumentace pro získání územního a stavebního povolení. Cenu zpracování projektu původně město odhadovalo na zhruba tři čtvrtě miliardy korun, nyní se počítá spíše s miliardou. „K navýšení došlo především proto, že projektová dokumentace beude kromě budovy samotné řešit i její okolí,“  vysvětlil vedoucí projektového týmu filharmonie Martin  Krupauer.

Zástupci města také připomněli, že jsou si vědomi současné tíživé situace. „Je nám jasné, že válka a energetická krize takto velkým projektům nenahrává, ale pokud projekt teď zastavíme, bude velmi složité i nákladné ho znovu rozběhnout. To ale neznamená, že město nebude nadále pomáhat nízkopřijmovým skupinám obyvatel a nebude řešit energetickou krizi,“ vysvětlil Hlaváček.

Mšsto počítá, že financování Vltavské filharmonie bude rozděleno do třech částí. Třetinu peněz investuje Praha, třetinu stát a na třetině se budou podílet soukromé subjekty. „Na přelomu roku 2022/2023 bychom rádi představili nový fond, kde se finanční příspěvky od soukromých investor budou ,střádat´,“ sdělil Hlaváček. V současné době se cena odhaduje na 9 miliard korun.

Vltavská filharmonie má mít tři sály - koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob. Výstavba nového kulturního centra je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde se plánuje vznik čtvrti až pro 25.000 lidí.

Video
délka: 18:25.44
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Josef Pleskot promluvil o nové filharmonii v Praze. Bojuje za ni přes 20 let Jiří Marek, Lukáš Červený, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Fotogalerie
27 fotografií