Třem nově nakaženým se podle hygieniků v první polovině srpna objevily kožní projevy onemocnění na různých částech těla. U nikoho z nich nebyla nutná hospitalizace, byla jim nařízena domácí izolace. Nemoc navzdory názvu není příbuzná s planými neštovicemi, které se šíří u dětí. Přenáší se blízkým stykem s tělními tekutinami nebo vyrážkou, například sexuálním.
První výskyt
První případ nákazy se v Česku objevil na konci května. Přibližně u poloviny osob se podle SZÚ podařilo zjistit nedávnou cestu do některé z evropských zemí. Někteří pobývali na hudebních či jiných festivalech. Ostatní se nakazili v Česku.
Strach o miminko byl silnější než bolesti. Denise (30) při těhotenství píchali tlusté injekce do břicha
Nakazil se už i pes
Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA a dalších zemích. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) bylo zaznamenáno přes 800 případů v 21 evropských zemích.
SZÚ v pondělí informoval o případu z Francie, kdy se od nakaženého člověka infikoval pes. Odborníci se obávají, že nemoc se může dál šířit právě přes domácí zvířata. Od nich se může nákaza přenést na člověka kousnutím, poškrábáním, při kontaktu se zvířecími tělními tekutinami, ale například také z kontaminované podestýlky.
„Případ z Francie ukazuje, že v podstatě stejně jako člověk od člověka se může nakazit i domácí zvíře od svých majitelů. Je proto důležité, aby se infikovaní lidé striktně vyhýbali i kontaktu se savci chovanými jako domácí mazlíčci,“ uvedla zástupkyně vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.
Kromě psů se podle ní mohou nakazit i kočky, křečci, morčata, králíci nebo další hlodavci. „Existuje riziko zavlečení viru opičích neštovic do populace divokých zvířat na evropském území,“ dodala.
Virolog Černý o opičích neštovicích: O pacientovi nula, šíření nemoci i očkování Pavlína Horáková