Podle výzvy zveřejněné na webu nadace se nynější výběrové řízení týká jen bývalého domu zahradníka a na plánované další práce bude vypsáno nové. Majitelé usedlosti nicméně hledají takovou firmu, se kterou by byli po dokončení prvního domu případně schopni navázat spolupráci i při rekonstrukci celého areálu, která bude zahrnovat i výstavbu nové budovy.
Oprava bývalého domu zahradníka začne letos v listopadu a dokončena by podle harmonogramu měla být příští rok v červenci. Budova je v havarijním stavu, v budoucnu tam bude kavárna a komunitní zázemí nadace. Novou podobu domku navrhli architekti z týmu nadace František Brychta a Ivana Dvořáková.
Z usedlosti Cibulka v Praze 5 bude dětský hospic: Jak bude vypadat? Přístup do zahrady v křesle i v posteli
Do dvoukolového výběrového řízení se nesmějí přihlásit dodavatelé, kteří byli v posledních pěti letech odsouzeni například za korupci či podvod, mají dluhy na daních nebo jsou na některém z mezinárodních sankčních seznamů. Žádosti o účast mohou firmy podávat do 15. srpna.
Na celkovou opravu a rozšíření Cibulky nadace vypsala architektonickou soutěž, ve které uspěl návrh studia Petr Hájek Architekti. „Celý nový areál usedlosti se Střediskem dětské paliativní péče a nově vybudovaným lůžkovým hospicem ve východní zahradě chce Nadace rodiny Vlčkových otevřít 22. října 2026, tedy přesně na 200. výročí úmrtí biskupa Leopolda Thun-Hohensteina, za jehož éry byla usedlost v největším rozkvětu,“ uvedl Čepický.
Dětský hospic a paliativní středisko
O osudu dlouho prázdné usedlosti se jedná od 90. let minulého století, několikrát ji obsadili squatteři. Bývalý majitel Oldřich Vaníček předloni oslovil radnici Prahy 5 s nabídkou prodeje, poté ale změnil názor a začal jednat s jiným zájemcem. Tím se ukázala být nadace Vlčkových. Manželé Ondřej a Katarína Vlčkovi do své nově vzniklé nadace vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun s cílem vybudovat dětský hospic a paliativní středisko.
Vlčkovi navazují na aktivity své šest let fungující charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem, které mají život ohrožující onemocnění. Aktiva jejich rodinné nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století trvajícího působení v Avastu, ze kterého se za tu dobu stala úspěšná globální softwarová společnost. Jeho žena Katarína je lékařka působící v mobilním hospici Cesta domů.
Blesk Podcast: Pro umírající děti je i hodina důležitá, říkají manželé Vlčkovi. Darovali jim třetinu svého majetku Blesk