Prakticky od počátku si lidé stěžují na hluk. A nejedená se pouze o přímé sousedy Ledáren Braník, ale hluk se nese po vodě a nevyspí se ani například obyvatelé Barrandova. Odpůrci festivalu proto založili spolek Hluk z Prahy 4., sepsali petici a apelují na magistrát, aby četnost a hlasitost koncertů omezil. Svoje znepokojení vyjádřili i na posledním zasedání zastupitelstva, kde vystoupilo hned několik občanů. Zastupitelstvo tedy požádalo Radu, aby projednávání vyhlášky zkrátila.

Pomůže vyhláška?

„Lidé si stěžují, že kvůli nadměrnému hluku se v přilehlých lokalitách celé léto nedá prakticky žít. Nemohou otevřít okna a nevyspí se. Kvůli vysokému počtu stížnost nám nezbývá než celou situaci vyřešit novou vyhláškou,“ sdělila radní Hana Marvanová (STAN). Provozovatelé se podle ní mohou omezením vyhnout tak, že upraví produkci i její hlasitost. „Jsme s organizátory v kontaktu a slíbili, že podniknou veškeré možné kroky, které by snížily hluk a pokusí se i snížit počet koncertů,“ dodala radní.

Návrh vyhlášky počítá s tím, že by akce s kapacitou nad 200 lidí bylo v Braníku možné pořádat pouze pět dní v měsíci a jen ve třech po sobě následujících dnech s tím, že v takovém případě by bylo třeba dodržet pauzu do další akce v trvání deseti dní. Koncerty by šlo pořádat od 08:00 do 21:00, v pátek, o víkendech a o letních prázdninách od 9:00 do 22:00. Vyhláška by v případě schválení zastupiteli platila od 1. července

Ne všichni jsou proti

Jenže ne všichni obyvatelé Braníku s postupem souhlasí. Na opačné straně pomyslné barikády stojí spolek Náš Braník, který naopak otevření venkovní scény Lucerna Music Bar vítá. „Minulý rok začaly v Ledárnách koncerty pořádané Lucerna Music Bar. Posléze se objevila prapodivná petice, za kterou stojí pár anonymních profilů na Facebooku, která požaduje ukončení této kulturní akce. Na webu iniciativy (Hluk z Prahy 4) nenajdete jediné konkrétní jméno nebo informaci, kdo za ní stojí. Celá iniciativa vypadá dost podivně a objevují se spekulace, že se možná jedná o nějaký konkurenční podnik, který by rád dělal své aktivity v protilehlém A parku. Těžko říct. Každopádně uvádí nepravdivé informace a hluk pocházející z Ledáren nadměrně zveličuje,“ uvádí spolek, jehož předsedkyní je Michaela Svobodová.

Spolek Hluk z Prahy 4 se však proti tomuto vyjádření důrazně ohradil. „Nejedná se o anonymní profily. Přímo v petici je uvedeno, jaká fyzická osoba je autorem petice. Na tuto osobu je uveden v petici kontakt. O této skutečnosti se může každý přesvědčit. Co se týče zveličování hluku, máme opakovaným certifikovaným měřením z roku 2021 prokázané, že hluk byl zcela nepřiměřený. Disponujeme rovněž akustickým posudkem,“ uvádí spolek, za který vystupuje jistý Miloš Závora.

„Včera 1. června večer proběhla zvuková zkouška v Ledárnách Braník a pro nemocné lidi na starém Barrandově to vůbec nebyla očekávaná změna. Měření prokázalo 67dB. Ostatně jak jinak. Proto byl pořízen videozáznam. Kolem celých Ledáren Braník jsou nainstalovány měřáky hluku u občanů, u kterých hluk působil největší problémy. Ty již měří a měřit budou po celou dobu festivalu, výsledky budou použity jako důkazy v běžících či nových řízeních. Můžeme tedy říct, že jsme připraveni,“ uzavírá spolek.

Ledárny Braník ožily, místním ale vadí hluk z koncertů
Autor: LMB