Asi málokterý přechod pro chodce vyvolal v Praze takové pozdvižení, jako právě ten v ulici Modřanská na Praze. Před několika týdny zde magistrát dokončil opravu křižovatky s ulicí Branickou a při té příležitosti zde vznikl nový přechod k tramvajovým zastávkám.

Doposud mohli místní používat pouze podchod nebo nebezpečně přebíhat ulici a kličkovat mezi auty. Podchod také není vhodný pro vozíčkáře ani pro kočárky a v noci se sem místní spíš bojí. I proto vznik nového přechodu většina přivítala s nadšením.

„Vždycky rekonstrukce využíváme k tomu, abychom křižovatky vylepšili. Tato je u tramvajové zastávky a není bezbariérově přístupná. Sice je tam podchod s rampami, ale ty nesplňují bezbariérovou vyhlášku. Pro vozíčkáře je v podstatě nebezpečné tam jet, je to příliš prudké, navíc je to možná o 100 metrů delší cesta. Proto jsme přistoupili k tomu, že jsme tu rekonstrukci udělali i s tím, že se tam udělá nový přechod,“ řekl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Soudní tahanice

Radnice Prahy 4 to ale vidí jinak. Původně se také nechala slyšet, že nový přechod neotevře, dokud neskončí soud, kde celou záležitost nechává prošetřit. „Nebyly dodány všechny podklady a chybí otázka napojení, ústí do kolejiště. Projektant i investor nás obešli a nemohli jsme jim říci své námitky. Městská část požadovala přechod v jiném místě,“ uvádí místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS) a také upozorňuje, že nový přechod brzdí dopravu.

To ale Scheinherr odmítá „Kolona aut, která se tvoří při odbočení z Modřanské na Barrandovský most, vzniká o několik stovek metrů dál u samotného odbočení. Po vyhodnocení dopravních inženýrů nemá tento přechod vliv na dopravu, protože to úzké hrdlo je dál,“ dodal Scheinherr.

Krok kupředu?

Zdá se ale, že na zastupitelstvu Prahy 4, které se konalo minulé úterý, se přeci jen podařilo udělat krok kupředu. „Prosadili jsme úkol, že má rada projednat s městem zřízení přechodu na Přístavišti přes Modřanskou ulici a zřízení zastávky busu 118 směr Lihovar. Snad díky stovkám podpisů místních pod naší peticí dojde konečně ke zřízení bezpečného přechodu na zastávku tramvaje,“ uvedl opoziční zastupitel a bývalý starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Zelení). „Snažíme se o to, aby ta zastávka byla vybudována dočasně, trvale tam ale určitě nebude, linka 118 bude jezdit jinudy,“ řekl Kovářík, kdy by to ale mělo být, už neuvedl.

Fotogalerie
6 fotografií