Vyhláška, která vyjmenovává stovky míst, kde je pití alkoholu zakázáno, byla naposledy novelizována v roce 2013. Podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN) je cílem novelizace jednak zlepšit vymahatelnost zákazu a také aktualizovat seznam na základě vývoje města a požadavků jednotlivých městských částí.

Náměstek dodal, že vyhláška je primárně zaměřena na lidi, kteří se kromě popíjení dopouštějí také závadového chování a ruší ostatní obyvatele. V takových případech zákaz umožňuje městským strážníkům je pokutovat. „Vytvoříme mapu, kde budou ta místa zakreslená, která bude přístupná i v mobilní aplikaci,“ řekl dále Hlubuček.

Kde bude noční pití alkoholu nově zakázáno?

  • Náplavky podél Dvořákova, Rašínova a Masarykova nábřeží, na nábřeží Ludvíka Svobody a na Hořejším nábřeží na Smíchově. Město tím podle vyjádření svým zástupců reaguje na výhrady a stížnosti zvláště obyvatel Podskalí, kde bývá do pozdních hodin ruch způsobený soukromými party návštěvníků náplavky.
  • Dětská hřiště a prostor v okolí školních a zdravotnických zařízení.
  • Okruh 100 metrů od vstupů do stanic metra a na nástupištích pro veřejnou dopravu.

Kde už zákaz platí?

  • Zastávky MHD, autobusová a vlaková nádraží.
  • Vltavské ostrovy.
  • Parky.
  • Blízkost obchodních center.

Mapu všech míst naleznete nastránkách pražského magistrátu.

Výjimky ze zákazu

Zákaz nebude podle dokumentu platit 31. prosince a 1. ledna ve dnech silvestrovských a novoročních oslav. Výjimku ze zákazu budou mít také plánované akce jako vinobraní, koncerty nebo sportovní akce, dále pak zahrádky restaurací a stánky s občerstvením.

Vyhlášku nepodpořili koaliční Piráti. „Žádný problém nevyřeší. Zákazu otevřených lahví se každý vyhne lahví s víčkem nebo zátkou. Hluk na ulicích navíc většinou dělají lidé, kteří se už napili v hospodě a jenom se přesouvají na jiné místo,“ uvedl k tomu primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zároveň navrhl hlasovat zvlášť o zákazu v okolí zdravotnických zařízení a v parcích, v obou případech se většina zastupitelů vyjádřila pro omezení.

Fotogalerie
37 fotografií