Praha pronajala Slovanský dům v roce 1997. Nevýhodný kontrakt o pronájmu na 77 let podepsal bývalý primátor Jan Koukal (tehdy ODS) s firmou Pražské komunikační a společenské centrum. Po změně vlastnické struktury v roce 2014 mají ve firmě podíl další tři společnosti. Mezi nimi je i firma Afellay investments limited, která sídlí na Kypru, za kterou stojí Michail Arustamov. Ruský podnikatel má vazby na blízké okolí Vladimira Putina. 

Proti situaci nemůže Praha momentálně učinit žádné kroky. „V tuto chvíli nemáme po ruce právní prostředek, který bychom mohli použít například k ukončení smlouvy,“ říká pražský radní pro správu majetku Jan Chabr z TOP 09. Vláda se situací bude přesto zabývat. 

Blízké kruhy

Vazby Arustamova na blízké kruhy kolem Putina potvrdil ředitel tamní pobočky protikorupční organizace Transparency International Ilja Šumanov. „Je velmi bohatý, můžeme o něm hovořit jako o oligarchovi. Je jeden z top-manažerů s kontakty na ruskou vládu, který vydělal své bohatství v době, kdy zastával zásadní posty ve státem vlastněných společnostech,“ uvedl Šumanov.

V době, kdy Arustamov působil jako viceprezident ruské státní společnosti Transněft, získal kontakty i na ropné magnáty, se kterými dosud udržuje dobré vztahy. Cizí mu není ani Putinův přítel, miliardář Gennadij Timčenkov, který se objevuje na sankčních seznamech.

Dalším Arustamovovým blízkým kontaktem je Nikolaj Tokarev, který sedí v čele Transněftu patnáct let a je Putinovým přítelem. Jak Tokarev, tak i Putin byli členy KGB. Tokarev hrál v Arustamově kariéře zásadní roli a dosadil ho na post viceprezidenta Transněftu.

Ruský oligarcha Arustamov není jediný nájemce, který stojí za povšimnutí. Do majetkové struktury Pražského komunikačního centra patří další kyperská firma, jejíž majitel není znám. Podle vedoucího analytika české pobočky Transparency International Milana Eibla by Praha měla zjistit majitele, a dohledat, zda i on není na sankčním seznamu. „Veřejný majetek, který je součástí byznysu neprůhledné skupiny využívající ruský kapitál, představuje nejen v dnešní době zvýšené riziko,“ řekl Eibl. 

Podle Jiřího Skuhrovce z analytické společnosti Datlab je vlastnictví přes kyperskou firmu nejběžnější formou nepřímé vazby na Rusko. „Vlastník získává určité benefity v podobě nižšího zdanění a transparentnosti. Komplikuje se zejména ověřování, zda uvedený vlastník skutečně firmu kontroluje nebo zda nezastupuje například osobu uvedenou na sankčních seznamech,“ uvedl. 

Video
Video se připravuje ...

Kde se válčí na Ukrajině - Průběh bojů a místa největších masakrů. 19.4.2022 Videohub

Fotogalerie
9 fotografií