Lidé v černém se u strašnického krematoria začali scházet kolem půl dvanácté. Většina z nich nesla v rukou květiny, často rudé růže, před sluníčkem si smuteční hosté kryli oči tmavými brýlemi. Rozloučit se jich přišlo zhruba sedm desítek, mezi nimi Středova rodina, včetně jeho dvou asijských žen - Středa byl totiž zastáncem polygamie. Dorazili i přátelé či  kolegové. Do velké síně pak byli vpuštěni těsně před dvanáctou, kdy začal obřad, obě jeho truchlící přítelkyně seděly v první řadě vedle sebe.

Leoše Středu nechala rodina uložit do hnědé rakve s bronzovým kováním, jsou na ni položeny bílé růže. Kolem ležela spousta smutečních věnců a květin, na nichž dominovaly růže. Největší věnec byl tvořen z oranžových žíhaných růží s trsem bílých lilií na horní části věnce. Na úvod obřadu, který začal ve 12:00, se síní rozezněla píseň Ave Maria.

Dojemná slova kolegy

Pak k řečnickému pultu přistoupil jeden ze Středových kolegů. „Každému více či méně zasáhl do života. Žádný cíl pro něj nebyl dost velký, žádné vítězství dost malé,“ řekl o kontroverzním lékaři s tím, že se znali 30 let.

„Naše spolupráce započala v institutu estetické medicíny. V té době nebylo týdne, kdy by o doktorovi nepsali v novinách, kdy by nebyl v televizi. Osobně jsem nepoznal druhého člověka, který byl tolik posedlý učením. Nejenže se vzdělával sám, učil i druhé. Rád hledal a posouval hranice. Doktor Středa byl vždy přesvědčen, že se nedožije vysokého věku. Slíbili jsme si vzájemně, že pokud jeden z nás z tohoto světa odejde jako první, ten druhý se postará o jeho rodinu,“ řekl. „Nesnášel slovo zítra. Vše chtěl mít hotové už dnes, na vše spěchal.“

Byl jediným řečníkem, který na obřadu promluvil, následně zazněla Dvořákova Novosvětská symfonie a opět píseň Ave Maria. Obě Středovy zdrcené ženy pak se slzami v očích přijaly kondolence od smutečních hostů.

Kdo byl Leoš Středa?

Středa byl mužem mnoha talentů a úspěšný podnikatel. Hned po revoluci založil úspěšný Institut lékařské regenerace a kosmetiky, vymýšlel přístroje na hubnutí a prodával také speciální krémy. Lidé byli nadšení, a to nejen Češi. Podobné instituty lékař založil na Slovensku, v Německu, v Kanadě, a dokonce i v Asii.

Koncem 90. let se rozhodl radikálně změnit svůj životní styl. Firmu prodal a začal si užívat života plnými doušky. Proslul jako obhájce polygamie, žil s více ženami najednou a přitahovaly ho především mladé exotické krásky. „Dvě vždycky spí v jednom pokoji a třetí se mnou. Každý den se mnou spí jedna. To je zásada. Nesmím si je vybírat podle náhody, ale přesně podle abecedy,“ popsal Středa pro web thajsko.com.

Podnikavý lékař si po čase našel nové uplatnění v oblasti vzdělávání hendikepovaných a právě jeho střední škola v Neprobylicích se stala 31. března dějištěm krvavých událostí, které otřásly rodinou i přáteli úspěšného muže. Co se na místě stalo, není zcela jisté. Vyšetřování stále pokračuje. Nicméně jako nejpravděpodobnější se i z předběžných prohlášení policie jeví to, že Procházka nejprve zastřelil Středu a pak vzal život sám sobě. Jaké motivy ho k tomu vedly, zůstává otázkou pro kriminalisty.

Video
délka: 00:17.49
Video se připravuje ...

Pohřeb zavražděného lékaře Leoše Středy (14. dubna 2022). Blesk.cz - David Zima

Fotogalerie
54 fotografií