Bydlení je v celé Praze velký problém, často se mluví o nedostatku bytů pro mladé rodiny. Není to však jediný problém, zoufalý nedostatek je i bytů pro seniory, které by byly uzpůsobené jejich specifickým potřebám. Zásadní nedostatek těchto bytů je i na Praze 5, která v posledních desetiletích spíše městské byty prodávala, než že by nějaké získávala.

To by se v následujících letech mělo změnit. Kromě Raudnitzova domu by měly další podobné byty vzniknout nedaleko – v chystané novostavbě v Hlubočepích. „Tento projekt má stavební povolení a stavbu bychom měli zahájit nejpozději za dva roky. Další byty plánujeme na místě zavřeného kulturního centra Poštovka v Motole. I zde by mohlo vzniknout několik desítek bytů pro seniory,“ sdělila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Stěhování proběhne v únoru

V bývalém zámečku je po rekonstrukci k dispozici celkem 25 bytů. Dvaadvacet z nich je určeno seniorům, dva získají učitelé a jeden z bytů je určen pro správce budovy. „Byty jsou menší - 1+kk a 2+kk, stěhování nových obyvatel předpokládáme v průběhu února,“ řekl radní Petr Lachnit (ANO). V rámci areálu by mělo fungovat i komunitní centrum, které bude vytvářet aktivity jak pro seniory, tak pro rodiny s dětmi, aby došlo k prolnutí obou světů.

„Předpokládáme a vítáme účast místních spolků, rozvíjení sousedských vztahů a mezigenerační setkávání. Budou zde k dispozici společenské sály s čajovou kuchyní pro pořádání společenských akcí, zimní zahrada s posezením, jižní dvůr nabídne venkovní posezení na nádvoří s vyvýšenými záhonky pro pěstování okrasných i užitkových rostlin,“ dodal radní Lachnit.

Chybět nebude ani wellnes centrum, masáže a kadeřník, vše bude mít na starosti Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 5. K dispozici bude samozřejmě i ordinace praktického lékaře, které bude určena nejen zdejším seniorům, ale využít ji budou moct i lidé z okolí.

Stavba se prodražila

Původně se plánovalo, že se Raudnitzův dům otevře už na podzim, došlo však k několikaměsíčnímu zdržení. Projekt se začal připravovat před deseti lety, kdy vypsaný tendr vyhrály s částkou137,1 milionu korun Architekti Headhand společně s firmou POHL, která provedla stavební práce. Cena stavby však za dva roky od podpisu smlouvy narostla na celkovou sumu 162,2 milionu.

Fotogalerie
33 fotografií