Dosavadní koalice řídila radnici od letošního června a v 31členném zastupitelstvu měla většinu 16 hlasů. Vznikla poté, co se rozpadla koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Pirátů, která vznikla po volbách v roce 2018. Zastupitelé se přeli také o návrh zastupitele Martina Kouklíka (KDU-ČSL), aby byl zrušen online přenos z jednání. Nakonec ho schválili.

„Vzhledem k tomu, že je jasné, že zastupitelstvo městské části chce projednávat dva problematické body, tak my u toho nechceme být a já rezignuji na pozici místostarosty a vyzývám k tomu také ostatní kolegy," řekl nyní už bývalý místostarosta Radek Vondra (TOP 09). Stejný důvod následně uvedli místostarostové Irena Kolmanová (TOP 09) a Petr Hukal (Piráti) a radní Jiří Klíma (TOP 09) a Pavel Mašek (TOP 09).

Zastupitelé se nejdříve přeli kvůli Kouklíkově návrhu na zrušení online přenosu. Spolu s dalšími zastupiteli ODS a ANO uvedl, že je to z důvodu úspory financí, protože podle něj sleduje přenos málo lidí. Zajac několikrát zopakoval, že je záznam vypnut jen dnes. „Za dobu, co vysíláme online, tak je 30 sledujících a stojí to 15.000 korun. Myslím, že informovanost občanů to nezhorší," řekl radní Krátký. Podle Pirátů a TOP 09 jde o návrat do 90. let.

Kromě zrušení přenosu se zastupitelé přeli zejména o zařazení materiálů o družstevní výstavbě a výstavbě v Hloubětíně. Podle TOP 09 byly původně zařazeny na program bez souhlasu rady, následně staženy a dnes byly předloženy tzv. na stůl. „Někdo přijde, předloží to na stůl, předtím zhasne, tzn. vypne online přenos, to je návrat do devadesátek," řekl Vondra. Postup označil za podvod na lidech z Hloubětína. „Dosáhlo se toho, že tu lidi neotravují, nemohou se dívat na přímý přenos a je to tak, jak jste chtěli," dodal Mašek.

S nimi Zajac nesouhlasil. „Kolega Vondra ví, že jsme oba materiály spolu konzultovali dlouze, minimálně návrh memoranda (o stavbě v Hloubětíně) byl k dispozici týdny a byl bez připomínek. Nevím o občanech, kteří by sem chtěli přijít protestovat proti založení družstva. Je to strašení," řekl. Memorandem s developerem podle něj radnice zajistí fungování zdravotního střediska, které má být zbouráno, a radnice bude mít vliv na to, co v Hloubětíně vznikne.

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50 000 obyvatel.