Do karnevalu se každoročně zapojují studenti a zástupci občanských iniciativ, kteří chtějí oslavit svobodu a demokracii a zároveň satiricky upozornit na podle nich problematická společenská témata. Masky účastníci připravují v dílnách ve spolupráci s výtvarníky. Mottem letošního ročníku je „moc ponocných“.

Otčenášek v pondělí řekl, že akce začne ve středu ve 14:00 hodin na Kampě a průvod masek se poté vydá přes Karlův most, Národní třídu a náměstí Republiky do Kampusu Hybernská, kde bude afterparty a koncert kapely Banana Split a jeho moralisté. V čele průvodu bude opět hrát kapela Schlauchband, aneb Kutálka Jiřího Starého.

Kritizují nakládání s odpadem i ústavní péči

V průvodu letos podle organizátora půjde šest skupin masek. Sdružení Ekodomov připravilo soubor s názvem „Odpad: národní poklad, pocta českým skládkám, výstava prodloužena do roku 2030“, upozorňující na problém skládkování. Studenti pražského Gymnázia Elišky Krásnohorské si připravili masky s názvem „Od ucha k uchu“, apelující na to, aby politici naslouchali mladé generaci, která bude muset žít ve světě formovaném nynějšími elitami.

Další skupina masek ponese název „Jedna dvě, matky jdou“ a s pomocí Madonny s mnoha rukama zpodobní množství úkolů a rolí, které musí plnit každá matka, nyní o to více kvůli pandemii koronaviru. Sdružení Múzy dětem pak maskami s názvem „O nás bez nás“ zkritizuje neschopnost státu zrušit dětskou ústavní péči a spolek Obránci zvířat souborem s titulem „Archa no a“ připomene utrpení hospodářských zvířat. Poslední skupinu masek vytvořily děti ze základní školy Zárubovy v Modřanech a jejím tématem je výroba palmového oleje a její negativní vliv na životní prostředí.

Sametové posvícení se inspiruje tradicí satirického karnevalu konaného ve švýcarské Basileji, kterého se každoročně účastní tisíce lidí. Je součástí platformy Festival Svobody, která spojuje občanské iniciativy pořádající oslavy a připomínkové akce k výročí sametové revoluce.

Video
Video se připravuje ...

Průvod Sametové posvícení, 17. listopadu 2019. Eva Fornálová

Fotogalerie
20 fotografií