Florenc by měl v příštích letech projít celkovou revitalizací, na jejíž podobu byla vypsaná i architektonická soutěž. Než se tak stane, místo prozatím zkrášlila nová velkoformátová malba, tzv. mural od přední české ilustrátorky Toy Box. Mural začal na Florenci vznikat v polovině října. Umělkyně neměla příliš štěstí na počasí a tak při své tvorbě pěkně promrzla.

Ať se obléknu sebelíp, ať si uvařím sebevíc čaje do termosky, stejně vymrznu. Naštěstí mám kde se usušit na rozdíl od tolika lidí, kteří takové štěstí nemají. Pravidelně po malování na Florenci končím tak, že musím zalézt na pár hodin do postele uvařit si horký čaj a spát. Úplně cítím, jak moje tělo bojuje s těma dávkama špatného počasí a chladu, na který není zvyklý. Většinu času totiž sedí s nohama v teple v bytě,“ popsala své zážitky s tvorbou venku. Nepřímo tak upozornila i na důvod, proč velkoformátová malba na Florenci vznikla.

Změny klimatu teď a tady

Malba vznikla v rámci projektu organizace Člověk v tísni. Muraly vyobrazují skutečné lidí z celého světa, kteří se denně potýkají s následky klimatických změn. Takové malby nenajdeme jen v Praze, ale také třeba v Plzni nebo Děčíně. Na budově metra na pražské Florenci, kterou zapůjčil dpražský opravní podnik, na kolemjdoucí shlíží kambodžská učitelka Tith Davy a mongolský pastevec Urjinsuren.

„Mural na Florenci jsem rozdělila na dvě části. První část je věnovaná Kambodži, kterou zastupuje místní učitelka Tith Davy. Její komunitu dlouhodobě sužují povodně, proto ve spolupráci s Člověkem v tísni v místní řece nainstalovali systém, který je před povodní varuje. Jde o malou krabičku, která se dá na most, a pokud voda stoupne, vybraní lidé v komunitě dostanou zprávu a mohou informovat zbytek,“ vysvětluje Toy Box.

Toy Box vytvořila na Florenci nový mural, který upozorňuje na klimatickou změnu.
Autor: Člověk v tísni

Ve druhé části je pak mongolský pastevec, kterého trápí silné mrazy. Ty ohrožují nejen jeho, ale hlavně jeho dobytek, který je i zdrojem obživy. Proto se snaží svá stáda před mrazem chránit,“ dodává umělkyně.

Klimatická změna není něco, co se stane v budoucnosti. ale děje se to právě teď a tady. Právě na to jsme se společně s Toy Box snažili upozornit a vybrali jsme 5 tváří klimatické změny. Jsou to lidé z celého světa, na které klimatická změna dopadá. Krajina se kolem nich mění a oni se tomu musejí přizpůsobit,“ doplňuje Tereza Hronová z Člověka v tísni.

Všem se nelze zavděčit

Nový mural se však nesetkal jen s pochvalnými reakcemi, i když nutno přiznat že ty pozitivní výrazně převládají. Například autor knihy Nádech výdech, která mapuje výdechy pražského metra, Jan Charvát, se do nové malby pustil poměrně zostra.

„I když stranou ponechám spornou výtvarnou hodnotu nově vzniklého graffiti i jeho aktivistický podtext, zůstává mi na jazyku pachuť té u některých lidí zřejmě vrozené a bohužel i tolik zhoubné vlastnosti neustále něco vylepšovat a dozdobovat. Mezi zákonem daná práva autora/architekta patří právo na nedotknutelnost jím vytvořeného díla. Jsem si téměř naprosto jistý, že architekt Uhlíř by s podobným vylepšením Florence nesouhlasil. Bránit se bohužel osobně nemůže, zemřel před deseti lety. Takže protest za něj vznáším já. A dovoluji si o názor požádat i Institut plánování a rozvoje Prahy - IPR, protože jsem naprosto přesvědčen, že tato intervence z manuálu tvorby veřejných prostranstvích splňuje pramálo,“ uzavírá Charvát.

Fotogalerie
8 fotografií