Bronzové sousoší od dvojice autorů vzniklo na konci sedmdesátých let minulého století. Původně krášlilo malý parčík, jehož na přelomu tisíciletí nahradilo nákupní centrum. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), jakožto vlastník, se rozhodl sousoší přesunout na autobusovou točnu v Hostivaři před stanici metra Depo Hostivař.

Nyní se díky spojeným silám Dopravního podniku, OC Atrium Flora a radnici Prahy 3 podařilo bronzový kus historie přesunout na své původní místo. A pro někoho je to návrat veskrze nostalgický.

Srdeční záležitost

Starosta Jiří Ptáček míjel pravidelně sousoší coby malý chlapec. „Je to pro mě trochu osobní záležitost. V podstatě celý život bydlím kousek od Flory,” sdělil Blesku. Zmizení díla si nejprve nevšiml, ale po několika letech si na něho vzpomněl a začal ho postrádat.

„Když jsem se stal starostou, napadlo mě, že bychom sousoší mohli vrátit zpátky na Prahu 3. Hodně místních obyvatel má na sochu nejrůznější vzpomínky, a proto mi má aktivita přišla smysluplná,“ dodává.

Následně v roce 2019 radnice oslovila jednoho z autorů, sochaře Bohumila Teplého. „Pan sochař se ve věci dost angažoval. V podstatě hned jak jsme ho oslovili, přijel za námi z Olomouce do Prahy,“ popisuje starosta. Společně připravili plán renovace a sestavili tým, který akci technicky zajistil. Odhalení sochy se však nedožil ani jeden z jejích „otců“. Bohumil Teplý zemřel  teprve minulý rok ve věku 88 let. Na slavnostní odhalení dne 25. října tak symbolicky dorazila jeho sestra, dvě dcery i vnučka. Vladimír Navrátil zesnul již v roce 1975.

 Sousoší procestovalo Prahu

Ve své době stály pořizovací náklady sousoší přesně 603 168 korun československých. Socha byla odhalena v parčíku u stanice metra Flora s jejím otevřením na sklonu roku 1980, ačkoliv sama socha byla dokončena už o tři roky dříve.

V roce 2000 bylo sousoší kvůli pracím na výstavbě obchodního centra přesunuto. Po šesti letech v depozitáři se dočkalo nového využití u čerstvě zbudované stanice Depo Hostivař.

Zatím poslední „štací“ pro několikatunové sousoší se stal znovu prostor na Floře. „Chceme zákazníkům poskytovat nejen perfektní služby, ale také si přejeme, aby cestovali v příjemném a kulturním prostředí,“ vysvětluje Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP. Před přesunem čekala sousoší ještě renovace a převoz za 224 tisíc korun.

Náročná instalace

O umístění mezi sebou jednalo několik aktérů. „Socha patří Dopravnímu podniku, takže jsme ho museli pro myšlenku získat. Současně jsme museli věc řešit s vlastníkem obchodního centra a své stanovisko nám dávali taktéž památkáři,“ vysvětluje Jiří Ptáček. Nové místo leží nad střechou stanice metra, projektem se zabýval statik.

Lidem se líbí

„Sousoší ve mně vyvolává jemný a vřelý pocit. Postavy se zdají být velice klidné, mají neutrální výrazy, možná lehký úsměv,“ myslí si oslovená cizinka z Anglie. Jiný starší kolemjdoucí si po chvilce zkoumaní uvědomil, že kolem díla kdysi chodíval. „Cítím takový uspokojivý pocit, že sochy představují takovou dobrou trojici. Je to optimistické sousoší,“ říká Pavel.

Video
délka: 00:16.28

Prostor před OC Atrium Flora Jan Dařílek

Fotogalerie
18 fotografií