V současnosti zakazuje popíjení na ulicích magistrátní vyhláška, jejíž poslední novela zakazuje pití na více než 800 místech po celé Praze a obsahuje výčet ulic z každé městské části. Na Praze 1 zakazuje požívání alkoholických nápojů například na Jungmannově náměstí, v ulici 28. října, před Masarykovým nádražím a na více než 50 dalších lokalitách.

Na webu magistrátu lze najít mapu všech míst se zákazem popíjení. Kromě vybraných ulic je zákaz pití alkoholu i například na dětských hřištích nebo v okruhu 100 metrů od školských nebo zdravotnických zařízení.

Rušení nočního klidu

Vedení radnice vadí hlavně porušování nočního klidu, kdy se některá místa v centru, kde žijí místní, mění ve večerních hodinách v místa konání venkovních večírků. „Bohužel se stále potýkáme s porušováním nočního klidu, které způsobují zejména neukáznění lidé popíjející v ulicích,“ upozorňuje starosta Petr Hejma (STAN). K boji za klidnější život by měla pomoci právě novela vyhlášky.

Zastupitelé v říjnu schválili připomínky k vyhlášce, kde by nově měla přibýt věta „požívání alkoholu se zakazuje na veřejných prostranstvích nebo jejich částech, nacházejících se na území Městské části Praha 1, a to v časovém rozmezí od 22.00 – 06.00 hod., tj. v době nočního klidu“.

Bavte se, ale slušně

Podle radnice je vymáhání současné vyhlášky, které spočívá ve výčtu ulic obtížné a je potřeba legislativní nástroj pro boj s rušením nočního klidu. „V hostinských provozovnách a na předzahrádkách by mohli všichni slušní obyvatelé i turisté i nadále pivo či jiný mok konzumovat. Jistě nemají potřebu pít alkohol na ulici a u toho rušit své sousedy, a proto na ně vyhláška nijak negativně nedopadne. Nechceme vylidněné centrum, ať se každý slušný baví,“ uvedl starosta Hejma.

Problémy jsou hlavně s turisty

V dokumentu, který zastupitelé schválili je zmíněno, že problémy v centru nezpůsobují například bezdomovci, ale hlavně zahraniční turisté mířící sem hlavně za konzumací alkoholu a „nezřízenou zábavou“. Často se veselí právě na veřejných prostranstvích před různými podniky. „Zákaz konzumace alkoholu na území Městské části Praha 1 má tak za cíl nejen ochranu veřejného zájmu, ale současně i ochranu práva občanů na pokojné bydlení a spánek,“ stojí v dokumentu.

Stačí mít v ruce otevřenou láhev

Po desáté hodině by tak mohlo skončit i populární místo v Bartolomějské ulici, kde to žilo i během vládních restrikci, když měly restaurace a bary omezenou otevírací dobu. Praha 1 také navrhuje, aby se za pití alkoholu na veřejnosti považovalo i zdržování se ve venkovních prostorách s otevřenou lahví nebo jinou nádobou.

Praha 1 již na turisty od letošního září apeluje pomocí kampaně nazvané Enjoy & Respect. Ta se se snaží upozorňovat na to, aby návštěvníci metropole respektovali, že v centru žijí i například rodiny s dětmi. Radnice také dlouhodobě bojuje proti hluku, který způsobují turisté ubytovaní v krátkodobých pronájmech typu AirBnb a požaduje změny legislativy, které by tento typ podnikání regulovat.

Video
délka: 00:47.00

V Bartolomějské ulici v Praze kolem třetí hodiny ráno střílel mladík pod vlivem alkoholu do vzduch plynovou pistolí. PČR

Fotogalerie
32 fotografií