S krátkodobými pronájmy bojují jak městské části, tak samotní rezidenti. Největším problémem bývá konstantní hluk, ale také nepořádek způsobený nadměrnou produkcí odpadu. I když pandemie kritickou situaci utlumila, je více než pravděpodobné, že s návratem cestovního ruchu se do metropole vrátí i problém s hosty v airbnb bytech.

První pokuta

Problematikou se mimo jiné zabývá i spolek Snesitelné bydlení, jehož předseda Petr Městecký podal loni v lednu podnět na stavební úřad. „Byty nelze využívat k poskytování ubytovacích služeb, to je protiprávní, nejde o běžné pronajímání, ale o podnikání. A na tento druh činnosti nejsou byty zkolaudované,“ řekl ve středu novinářům Městecký.

Na základě podnětu, který Městecký podal, rozhodl stavební úřad Prahy 1 o udělení pokuty. Toto rozhodnutí ještě zkoumal pražský magistrát, který v srpnu rozhodnutí Prahy 1 potvrdil. „Je to důležitý krok, který potvrdily právní analýzy jak magistrátu, tak kanceláře ombudsmana. Pokuty navíc můžou být ukládány opakovaně a to až do výše půl milionu korun,“ řekla radní pro bydlení Hana Marvanová (STAN).

Právní poradna a hlášení bytů

Podle Marvanové situaci komplikuje fakt, že magistrát ve většině případů neví, kde se byty využívané ke krátkodobým pronájmům nachází. Magistrát proto spustil bezplatnou právní poradnu a Marvanová prosí občany i sdružení, aby o bytech informovali. „Celé věci pomůže, když podobných případů udělení pokuty bude více. Naše poradna občanům poradí, na jaký úřad se se stížností obrátit,“ řekla radní.

„Živnostenské odbory by také na základě stanoviska ministerstva průmyslu a obchodu měly začít vymáhat, aby domy, kde jsou byty ke krátkodobým pronájmům, byly označeny. Bez toho jen těžko zjistíme, kde se problémy vyskytují,“ dodala Marvanová.

Pomoci by měl i nový zákon

Praha se také snaží přesvědčit ministerstvo pro místní rozvoj, aby vydalo metodické pokyny, které by stavebním úřadům jasně stanovily, jak postupovat v podobných případech. „V létě jsem se chtěla sejít i s paní ministryní Klárou Dostálovou (ANO), schůzku se zatím nepodařilo realizovat,“ řekla Marvanová. Praha také chce, aby Sněmovna potvrdila zákon, které by krátkodobé pronájmy omezil. „Sněmovna ho má na stole, k jeho projednávání se však zatím nedostala. Věřím, že až se po volbách ustanoví nová Sněmovna, čas si na to najde,“ uzavřela radní Marvanová.

Fotogalerie
14 fotografií