Požár v jedné z budov vznikl ve středu odpoledne, podle hasičů tam hořely rekonstruované technologie na čištění spalin. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil a hasiči ho za necelé dvě hodiny dostali pod kontrolu.

Spalovna má čtyři kotle, které v posledních letech postupně rekonstruuje. Mana řekl, že celková odstávka potrvá několik dní až týden, poté začnou fungovat první dva kotle. V tomto režimu už podle něj spalovna fungovala v době rekonstrukce. „Není to nic mimořádného, je to něco, na co jsme zvyklí,“ uvedl.

Po spuštění provozu budou kotle spalovat už navezený odpad, až poté začne zařízení přijímat nový. Mezitím budou popeláři odpadky odvážet na skládky v okolí metropole. „V okolí Prahy jsou tři nebo čtyři skládkovací zařízení, která máme domluvená,“ uvedl Mana.

Ve spalovně v Malešicích končí naprostá většina pražského odpadu. Provozují ji Pražské služby, které mají na starost svoz a likvidaci odpadu v metropoli. Firmu vlastní hlavní město.

Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky hořelo v pětipatrové budově. Plameny podle něj hasilo celkem 98 požárníků z 10 profesionálních a 7 dobrovolných jednotek. „Odhad škod je v řádech stovek milionů korun,“ uvedl Kavka. Požár se podařilo dostat pod kontrolu kolem šesté odpoledne. 

Video
délka: 02:36.60

Požár v malešické spalovně. (20. října 2021) HZS Praha

Fotogalerie
97 fotografií