Na třetí dávku mají nárok všichni bez výjimek, kterým uplynula lhůta osm měsíců od podání druhé dávky očkování. V České republice se to tedy týká především zdravotníků a osob nad 80 let. Pražský magistrát proto oslovil poskytovatele sociálních služeb s nabídkou třetí dávky vakcíny. „Na náš dotaz odpovědělo kladně 143 poskytovatelů, což znamená, že se v první vlně naočkuje kolem 4 tisíc klientů z té nejohroženější skupiny a 2 700 zaměstnanců sociálních služeb,“ řekl na tiskové konferenci ředitel odboru zdravotnictví pražského magistrátu Martin Ježek.

Očkování bude zajišťovat 12 mobilních týmů složených ze zdravotníků především z Městské polikliniky a také ze zdravotníků z nemocnice Motol nebo Bulovka. „Naštěstí jsme už dnes v situaci, kdy máme dost vakcín, a proto můžeme mít takhle vysoký počet týmů. Na začátku jsme měli pouze dva,“ připomněl Ježek.

Mladí nejsou očkovaní

Podle radní pro sociální oblast Mileny Johnové (Praha Sobě) se mohou Pražané pyšnit vysokou proočkovaností. Podáno bylo přes 2 miliony dávek, plně naočkovaných je pak asi 78 % lidí. „Nejnižší proočkovanost, okolo 50 %, je mezi mladými dospělými ve věku 25 – 29 let. Ti se teď stávají poměrně ohroženou skupinou, protože varianta delta může být riziková i pro ně. Očkování je v Praze dostupné, stále funguje okolo 32 center, proto bych mladé lidi ráda vyzvala, aby se očkovat nechali,“ řekla Johnová.

Stále funguje i očkování v Kongresovém centru, i když v omezeném režimu. Přesunulo se do protilehlého rohu budovy (vchod č. 8). I nadále bud očkovat dospělé i děti starší 12 let, stejně tak jako neregistrované zájemce o očkování. Očkovat se bude v pondělí a ve středu od 8:00 do 16:30 hodin a v úterý a čtvrtek od 12:00 do 20:00 hodin.

Radní také uvedla, že za stále snižující se nezájem můžou situace, kdy lidé sice byli očkovaní, ale covidem přesto onemocněli. „Na setkání s vládou jsme apelovali na premiéra Babiše, aby vláda zlepšila informovanost občanů. Když je někdo očkovaný, neznamená to, že covid nemůže dostat, ale rapidně se snižuje šance těžkého průběhu, který končí hospitalizací,“ uvedla Milena Johnová.

Praha chce také občany více informovat o možnosti očkování proti klasické chřipce. „Proti chřipce se obecně v České republice očkuje velmi nízké procento lidí, což je chyba. Chceme i toto očkování více zpropagovat,“ řekla Johnová.

Podle hygieniků je situace zatím dobrá

I když se v Praze mírně zvyšuje počet nakažených podle ředitelky pražské Hygieny Zdeňky Jágrové nejde o nijak tristní situaci. „Máme v porovnání s celorepublikovým průměrem lehce vyšší čísla, ale to je také dáno počtem cizinců, kteří Prahu navštěvují. V současné době máme na JIP asi 11 lidí a důležité je především to, že 90 % kontaktů se nám daří vytrasovat,“ řekla hygienička.

Pražany také pochválila, že stále poměrně striktně dodržují nošení respirátorů v prostředcích hromadné dopravy a upozornila, že na akcích, kde není možné zajistit rozestupy, stáe platí povinnost nosit roušku.

Fotogalerie
31 fotografií