Obrázky a videa spouště, které napáchalo ničivé tornádo a silné bouřky na jižní Moravě, doslova otřásly celým světem. Pohnula jím ale i solidarita s těmi, kteří ze dne na den přišli o své domovy. Vláda i jednotlivé obce slibují pomoc, vypisují se též sbírky. „Troškou“ do mlýna přispěje i pražský magistrát.

Dva miliony

„Na pondělním mimořádném jednání rady jsme odsouhlasili dar dvou milionů korun, který chceme rozdělit rovným dílem mezi všech 8 obcí, které byly postiženy přírodními katastrofami,“ vysvětlil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Konkrétně se jedná o Lužici, Hrušky, Moravskou Novou Ves, Hodonín, Týden, Tvrdonice, Mikulčice.

250 tisíc korun odejde i do obce Stebno v Ústeckém kraji, která taktéž byla postižena,“ dodal náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Tornádo se Stebnem a opodál ležícím Blatnem prohnalo rovněž 24. června, nicméně nebylo tak intenzivní jako to na jižní Moravě.

„Máme na víc”

Brno hodlá postiženým obcím poskytnout 10 milionů korun. I Praha má ambici poslat větší peněžitý obnos. „Náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) mě ubezpečil, že pokud bude třeba další finanční pomoc, Praha je k tomu připravena,“ sdělil předseda Prahy Sobě Jan Čižinský.

Obnos ve větší výši však musí schválit zastupitelstvo. To se v Brně mimořádně sejde tento týden. V Praze však nikoliv. Hlubuček sdělil, že nejbližší jednání zastupitelstva by podle plánu mělo proběhnout v září.

Video
délka: 03:54.20
Video se připravuje ...

Zkáza obce Hrušky z dronu: Takhle tornádo zničilo obec na Břeclavsku Blesk - David Malík

Nejen peníze

Hlavní město nicméně neposkytuje pouze finanční pomoc. „Už ve čtvrtek v noci jsme vyslali na Moravu naše hasiče, záchranáře společně s naší polní nemocnicí Golem. Odjeli i zástupci městské policie s psovody. V pátek ráno byl na místě kamion s balenou pitnou vodou,“ dodal Hlubuček. „Je třeba říct, že končí záchranné práce, nicméně začínají ty likvidační. Likvidují se domy, které hrozí okamžitým pádem. I zde vzniká spousta zranění, polní nemocnice ošetřuje desítky lidí,“ uvedl v pondělí.

Do zasažené oblasti vyjeli také pražští dobrovolní hasiči. „V Praze máme 36 jednotek sborů dobrovolných hasičů. Ty se okamžitě začaly hlásit s tím, že chtějí jet na pomoc,“ informuje Hlubuček. „Máme daný harmonogram, že po třech dnech pojedou další jednotky tak, aby tam za Prahu bylo vždy 50 osob, které budou pomáhat. Počítáme s tím, že se nám tam jednotky dobrovolných hasičů prostřídají téměř všechny.“

Pomáhají i městské části

Vyjma magistrátu solidaritu projevily i pražské městské části. S částkou 200 tisíc den po ničivé přírodní katastrofě přispěchala Praha 2 pro obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. „Poskytnutím jednorázového daru naše pomoc nekončí. Prostřednictvím Nadačního fondu Dvojka srdcem poskytneme pomoc adresně, konkrétním lidem, kterým se během chvilky změnil život,“ sdělila k tomu místostarostka Alexandra Udženija (ODS). Stejnou částku poskytla též Praha 4, Praha 1 rozešle obcím celkem 450 tisíc, Praha 11 vyčlení 300 tisíc korun.

Dva miliony od Prahy 6

Praha 6 nejprve schválila taktéž 200tisícovou částku, později ji ale o 1,8 milionu navýšila, pošle tedy každé ze čtyř zasažených obcí 500 tisíc, schválilo v pátek na mimořádném jednání tamní zastupitelstvo. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že další pomocí by se zastupitelstvo mohlo zabývat v září. „Myslím, že pomoc bude potřeba jistě i po prázdninách,“ řekl.

Nejen finanční výpomoc hodlá projednat také zastupitelstvo Prahy 7. Její starosta Jan Čižinský zvažuje krom finanční pomoci i „adopci“ některé z postižených domácností, jíž by městská část dlouhodobě pomáhala. Tuto variantu má projednat zastupitelstvo Prahy 7. „Pomocí myslím, až přijde čas, hlavně pomoc dobrovolnickou přímo na místě, případně materiální, psychologickou nebo ubytovací pomoc,“ upřesnil starosta na Facebooku.

Inspirace pro ostatní?

„Dostáváme tipy, kontaktujeme domácnosti. Bude dobře, když pomoc bude probíhat i v době, kdy obecný zájem o pomoc opadne,“ zmínil pro Blesk.cz Čižinský. Podle něho by se mělo jednat hlavně o pomoc na bázi dobrovolnictví, kdy by jednotlivým domácnostem pomáhali dobrovolníci s nejrůznější agendou, administrativní, sociální či s jakoukoliv by bylo zapotřebí.

„A pokud by finanční pomoc, která by měla prvotně přijít od státu, nestačila, věřím, že bychom měli být schopni pomoci i takto finančně,“ míní Čižinský, podle kterého by se mohlo jednat o inspiraci pro ostatní. „V republice máme 5 000 obcí, pokud by podobně postupovaly i ony, tak by to domácnostem pomohlo a dopady by byly menší. Byl bych rád, kdyby náš přístup inspiroval i jiné městské části, ale určitě nemám ambici radit někomu v tom, jak pomáhat,“ uzavřel.

Fotogalerie
157 fotografií