Radní i zastupitelé Prahy 6 plány na rekonstrukci celého objektu odhlasovali už loni v září. Rozhodli se tak i proto, že bez investice do oprav by se mohla poliklinika brzy dostat do stavu, kdy by se musela uzavřít nebo výrazně omezit péči. Radnice si také zadala posudek od expertů z ČVUT. Ten přišel s osmi různými variantami, jak by se mohla celá budova proměnit.

Bude se bourat

Cílem bylo najít takovou možnost, která zachová stávající architektonické kvality funkcionalistické budovy a zároveň rozšíří kapacity polikliniky. Polikliniku teď tvoří větší výšková budova a přízemní stavení. Tzv. varianta E, kterou nakonec radní zvolili, počítá s rekonstrukcí hlavní budovy a s demolicí té nižší.  Tu by poté měla nahradit nová větší budova.

Radnice přizvala občany, aby se k tomu vyjádřili v participačním procesu. Ten začal právě anketou mezi občany, kterou lze najít na webu městské části nebo ji lze vyplnit písemně na úřadě. Lidí se ptá na kvalitu poskytovaných služeb nebo na to, co jim v současnosti na poliklinice chybí a to až do 18. února, poté se k projektu vyjádří ještě lékaři a personál.

Prohlídky každou středu

Je tu i možnost osobní návštěvy každou středu od 13:00 do 15:00 přímo v budově polikliniky a zeptat se radní Evy Smutné (TOP 09), která má na starost strategický rozvoj Prahy 6. Podle radní se o budoucnost polikliniky lidé zajímají. „Zejména starší lidé vzpomínají, jak perfektně poliklinika v minulosti sloužila a vše bylo pod jednou střechou. Z rozhovorů, které ohledně polikliniky s občany Prahy 6 vedu, je patrné, že se všichni moc těší, až se poliklinika opět vrátí do plně vyhovujícího stavu a budou se zde zase cítit dobře,“ uvedla k tomu, jak probíhá setkávání s místními.

Rekonstrukce je nutná

Poté, co skončí celý participační projekt, plánuje radnice prezentovat, co se od lidí dozvěděla a mělo by následovat vypsání architektonické soutěže. Zatím se dají vyčíslit pouze náklady na stavbu nové části areálu, která by měla stát kolem 433 milionů korun. „Další náklady si vyžádá rekonstrukce stávající vertikální budovy, přesná částka se v tuto chvíli obtížně odhaduje. Investice do polikliniky ovšem vnímáme jako nutnost, neboť nynější stav budovy již nevyhovuje současným standardům a nárokům na provoz,“ dodala radní Smutná.

Praha 6 musela vyplatit nájemce

Za posledních deset let bylo kolem budovy polikliniky poměrně živo. V roce 2010 někdejší koalice ODS a ČSSD pronajalo budovu, kterou městské části svěřil do správy magistrát, firmě Comitia Medical. Tehdejší Starosta Tomáš Chalupa (ODS) podepsal smlouvu na 30 let za 500 tisíc korun ročně. Předtím přitom radnice inkasovala za pronájem ordinací přes 3 miliony a Comitia Medical poté, co všem zvedla nájmy, vybrala přes 6 milionů korun ročně.

Smlouva nakonec platila jen 6 let, Praha 6 ji považovala za jednoznačně nevýhodnou, protože byla ochuzená o miliony na nájemném. Kromě toho taky obsahovala nutnost zaplatit firmě při předčasné výpovědi to, co do budovy investoval. Radnice nakonec tedy polikliniku v roce 2016 „vyplatila“ za skoro 40 milionů korun. Plány na rekonstrukci také zkomplikovala památková ochrana, kterou budova dostala v roce 2018, tu ale nakonec zase ministerstvo kultury zrušilo. 

Fotogalerie
19 fotografií