Pražský magistrát v minulých dnech odsouhlasil změnu územního plánu v oblasti brownfieldu Bubny-Zátory. Rozhodl tak na základě skoro dokončené nové územní studie. Tu vypracovává od roku 2018 studio Pelčák a partner architekti společně s Thomas Müller, Ivan Reinmann architekten GmbH z Berlína. Studia toto území definují jako zcela novou čtvrť s blokovou výstavbou obytných domů, s dostatečnou občanskou vybaveností a nezapomínají ani na veřejná prostranství a zeleň.

V územním plánu je to železnice

Územní plán v současnosti toto území vnímá pouze jako železnici, což sice souhlasí se současným stavem, ale už zdaleka nekoresponduje s vizemi Prahy do budoucna. Navíc je na místo uvalena tzv stavební uzávěra, tzn., že se zde ani stavět v současné době nesmí. Ta by měla být podle IPRu sejmuta do konce příštího roku.

„Snaha o změnu územního plánu tu byla v minulosti již několikrát. Poprvé dokonce už v 80. letech, bohužel se nikdy nepodařilo dojít k celospolečenské shodě, a tak nebyla nikdy přijata,“ vysvětluje mluvčí Institutu plánování a rozvoje Marek Vácha.

Byty, školy i kanceláře

Nová čtvrť, která by měla vyrůst na 110 hektarovém brownfieldu, propojí Letnou s Holešovicemi a nový domov by tu mohlo najít až 25 tisíc Pražanů. Nové domy rezidenční části, která se bude rozkládat převážně na jižní polovině území, budou mít 6 – 8 podlaží. To zhruba odpovídá výšce domů z 20. století, které můžeme najít na Smíchově nebo Vinohradech. Nebudou chybět kanceláře, obchody, restaurace, atd.

„Máme skvělou příležitost vytvořit funkční čtvrť, která reaguje na aktuální potřeby města – zejména nedostatek bydlení. Bydlení by proto mělo tvořit alespoň 60 %, což se nám podařilo propsat do zadání studie,“ vysvětluje náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu).

Zapojí se i veřejnost

Jak bude vypadat nová čtvrť, rozhodne i veřejnost, která se do výsledné podoby bude moct zapojit příští rok na jaře. „Do té doby bude kompletně hotová územní studie a samozřejmě počítáme se zapojením veřejnosti, aby se lidé mohli k chystaným změnám vyjádřit,“ potvrzuje Vácha.

Začne se novou filharmonií

ˇUplně první z celé nové čtvrti by se ale měla začít dlouho debatované Vltavská filharmonie. IPR v příštím roce vyhlásí architektonickou soutěž, která určí, jak bude vypadat nejen samotná budova filharmonie, ale i její okolí. Architekti také budou muset vyřešit dopravu a úpravu okolních komunikací.

Fotogalerie
38 fotografií

„Filharmonie by měla projednávané místo vodně doplnit a hlavně propojit se současnou zástavbou. Řeší se hned několik variant jak pojmout okolní dopravu. Jedno z řešení by mohl být vetibul metra v přízemí Vltavské filharmonie a tramvaje by vůbec nemusely zajíždět pod hlávkův most. To je ale zatím vše hudba budoucnosti, je třeba postupovat systematicky po menších krocích,“ uzavřel mluvčí IPRu. Nová čttvrť by se měla začít stavět do 5 let.