Pekarová hájí vyhozeného Orko Váchu: Bohoslužba třeba v hospodě. Přidali se další politici
Odvolání Marka Orko Váchy z funkce vikáře pražské akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora pobouřilo i řadu politiků. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se při tom pozastavila nad svým vztahem k víře. Váchu odvolal pražský arcibiskup Jan Graubner kvůli bohoslužbě na Břevnově. Jeho vyhazov nechápe ani vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
V akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze měl Marek Orko Vácha částečný úvazek. Podle pražského arcibiskupství však porušil předpisy katolické církve při ekumenické bohoslužbě v Praze. Po svém kontroverzním odvolání se Orko Vácha dočkal i zastání z řad politiků. Včetně předních činitelů koaliční vlády.
Arcibiskupství vytýká Váchovi to, že mši zaznamenanou v televizním pořadu Hospodin v hospodě sloužil v rozporu s liturgickými předpisy, což údajně vyvolalo mezi věřícími nevoli. Řada věřících se naopak Váchy zastala.
Pekarová: V kostele i v hospodě
„Jak nad tím tak přemýšlím, odjakživa mi bylo spíš nepříjemné, když mě někdo (byť v dobrém úmyslu) nutil k praktikování víry. Cestu k ní jsem si proto našla sama až v dospělosti. Možná i proto, že mi vždycky záleželo spíš na obsahu než na formě a později jsem měla větší možnost srovnání. Osobně mi třeba příliš nesejde na tom, jestli se bohoslužba koná v kostele, na louce, skautském táboře nebo v hospodě, ale na tom, co při mši prožívám já i ostatní a jak se u toho cítíme,“ poznamenala na facebooku Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a pozastavila se přitom nad vlastním vztahem k víře.
„Jsem proto ráda za každého kněze, který si tohle uvědomuje. A jakkoliv se s Markem Orko Váchou neznáme osobně, právě on patří mezi ty, jejichž přístup k víře a způsob kázání mi vždycky přišel velmi inspirativní. A asi nejen mně. Moc bych si přála, aby katolická církev měla větší pochopení a víc si vážila kněží, kteří dokážou zaujmout a inspirovat ostatní, velmi často i nevěřící lidi. Marek Orko Vácha přesně tohle umí,“ dodala předsedkyně Poslanecké sněmovny.
Vácha: Nechci jitřit nenávist a zahořklost
Sám Orko Vácha uvedl, že v téměř třicetiletém kněžském životě sloužil mnohokrát mši mimo kostel, a to v přírodě, na skautských táborech nebo v Antarktidě mezi ledovci.
Akci Hospodin v hospodě, která se odehrála v jedné z budov břevnovského kláštera, pokládá za zdařilou a nedomnívá se, že porušil nějaké liturgické pravidlo. Rozhodnutí arcibiskupství nerozumí. „Nechci však být další ranou v těle církve a jitřit nenávist a zahořklost,“ napsal Vácha na webu akademické farnosti.
„Nejen tato, ale celá řádka dalších knih od Marka Orko Váchy mě provázejí životem. Jsem mu za ně obrovsky vděčný a určitě je nás spousta takových. Jeho odvolání z pozice farního vikáře (něco jako kaplana) studentské farnosti v Praze nerozumím a bolí mě. Kvůli němu, studentům, církvi. Kvůli nám všem,“ uvedl rovněž na sociální síti člen lidovců a náměstek ministra životního prostředí František Talíř (KDU-ČSL).
Jurečka: Potřebujeme víc Orků, odvolání nechápu
K Talířovi se přidal i expředseda lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Orko byl můj první skautský vedoucí (spolu s Petrem Marečkem), když studoval v Olomouci, jezdili k nám do Kokor a rozjeli tam skautský oddíl. Jeho jsem sledoval, když nám dospívajícím klukům a holkám vysvětloval tajemství přírody, protože v tom byl a je coby vystudovaný biolog a teolog naprosto skvělý, ale také všechny další věci důležité pro život. Ovlivnil výrazně pozitivně mé dospívání a formování mé osoby. Za což jsem mu na celý život vděčný,“ poznamenal Jurečka a zmínil i následná osobní setkání či návštěvy přednášek Orko Váchy nebo čtení jeho knih.
„Jeho odvolání nechápu, především, když nejsou žádné konkrétní argumenty, proč se tak stalo, když ani jemu osobně nikdo nic bližšího neřekl. Pokud má být důvodem mše svatá na Břevnově, o které se tak často v médiích hovoří, zažil jsem bezpočet táborových mší na různých místech, ve velmi neformálním prostředí, kde ale obsah a genius loci měl na zúčastněné těžko popsatelný dopad. Když člověk pročítá Bibli, tak vidí, že Ježíš byl naprosto neformální a boural všechny tehdejší židovské formalismy a stereotypy. Kázal z lodě pro lidi na břehu, když za ním lidé spontánně přišli, ′improvizovaně′ jim zajistil jídlo a rozprávěl s nimi. Šel do domu celníka, aby i jemu a jeho rodině věnoval svůj čas atd. Nebyl formalista, což mimochodem i tehdy vadilo představeným a starším, kteří se jej opakovaně snažili dostat do úzkých mnoha otázkami,“ upozornil v obsáhlém příspěvku Jurečka.
„Pokud nejsou žádné závažné důvody pro odvolání Marka Orko Váchy, pak prosím o nápravu této situace. Naše společnost a církev potřebuje více Orků, Suchárů (nečíst sucharů), kteří opravdu léčí zraněné duše a táhnou nás nahoru,“ dodal Jurečka.
Orko Vácha zůstává farářem na Znojemsku
Kněz Marek Orko Vácha přitom i nadále zůstává farářem v Lechovicích na Znojemsku, jeho služba v brněnské diecézi pokračuje beze změn. Brněnský biskup Pavel Konzbul se s ním chce osobně sejít a probrat okolnosti, které vedly k jeho odvolání.
Arcibiskupství na svém webu uvedlo, že „kázeňské řešení přenechává diecéznímu biskupovi“, tedy právě Konzbulovi. Biskup napsal, že obdržel řadu dotazů od věřících i kněží.
„Chápu, že tato situace vyvolává řadu emocí a otázek. O tomto rozhodnutí jsem nebyl předem informován, obdržel jsem pouze oficiální sdělení o jeho ukončení. S Orkem se známe řadu let, proto jsem ho bezodkladně kontaktoval a domlouváme si osobní setkání, abychom společně celou situaci probrali,“ uvedl Konzbul, jenž podle svých slov rozhodnutí pražské arcidiecéze respektuje.
Nové cesty církve
Konzbul vnímá pořad Hospodin v hospodě jako evangelizační projekt. „Chápu, že jeho podoba mohla u některých věřících vzbudit otázky či rozpaky, zároveň vím, že pro mnohé účastníky šlo o hlubokou duchovní zkušenost. Věřím, že církev potřebuje otevřenou diskusi o nových cestách, jak oslovovat lidi s poselstvím evangelia a zároveň uchovat úctu ke svátostem tak, aby nedocházelo k nepochopení nebo pohoršení,“ uvedl Konzbul.
„Snažme se, abychom v církvi dokázali vést diskusi s respektem a úctou i tam, kde se názory liší. To bylo koneckonců jedním z klíčových poselství synodálního procesu, který jsme v posledních letech společně prožívali. Děkuji všem, kteří usilují o pravdivý a seriózní dialog,“ dodal biskup.
Jajas: Nenasytná církrev.