Ministr dopravy Karel Havlíček uvedl, že v rámci rekonstrukce smíchovského nádraží je už připravena předběžná studie pro sídla Správy železnic a ŘSD. „A nově uvažujeme o variantě, že by se současně vybudovalo moderní zázemí i pro ministerstvo dopravy a ČD. Vše by bylo na jednom místě v několika pavilonech, vzájemně propojené. Vzniklo by skutečné dopravní centrum ČR, na místě, které je výborně dostupné. Je přímo na železnici, metru, autobusu a tramvajích. Vytvořilo by se místo přístupné široké veřejnosti a současně pohodlné pro zaměstnance,“ uvedl Havlíček. „Líbí se mi to, byla by to obrovská synergie,“ míní Babiš.

Ministerstvo dopravy má nyní sídlo v neoklasicistní budově na vltavském nábřeží, která je kulturní památkou. Byla postavena pro ministerstvo železnic, v letech 1960 až 1990 se stala sídlem Ústředního výboru KSČ. Stavba s šestipatrovým středem a třípatrovými křídly vyrostla v letech 1927 až 1932 podle projektu architekta Antonína Engela. O sochařskou výzdobu budovy se postarali Josef Mařatka, Josef Pekárek a Ladislav Kofránek.

Velká rekonstrukce

Na Smíchově má vyrůst terminál, kde bude možné přestupovat mezi metrem, tramvajemi, vlaky a příměstskými spoji. Opravena bude nádražní budova a přibude čtvrté nástupiště. Změnu čeká i prostor před nádražím, kde budou zbourány přístavby staré budovy nádraží. Tramvajové koleje budou přesunuty blíž k nádraží. Odhadované náklady jsou několik miliard korun. Součástí projektu je vybudování autobusového nádraží na střeše železničního nádraží „po vzoru nejmodernějších komplexů tohoto charakteru na světě“, uvedl dnes Havlíček.

Na chystané rekonstrukci spolupracuje hlavní město Praha se Správou železnic. Letos v březnu radní vybrali firmu, která vypracuje projekt dopravního terminálu. Stavět by se mohlo začít zhruba za tři a půl roku, řekl tehdy náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vyjádření hlavního města ČTK zjišťuje.

Stavba je součástí nově budované čtvrti Smíchov City developerská firmy Sekyra Group, kde má najít bydlení až 3300 lidí. Severní část, která bude začínat Na Knížecí a má sloužit zejména k bydlení, chce společnost Sekyra Group začít stavět začátkem příštího roku.

Fotogalerie
15 fotografií