Kamenem úrazu nastalé situace v Praze 5 je Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha, které se nachází v budově na Plzeňské ulici kousek od tramvajové zastávky Klamovka, kterou si od roku 2013 pronajímá od radnice. Před tím tam byla základní škola. Současná starostka Zajíčková je majitelkou školy a před tím, než se loni v září stala starostkou, tam působila jako ředitelka.

Bývalý starosta Daniel Mazur (Piráti), kterého loni ve funkci vystřídala Zajíčková, navrhl na program usnesení vyzývající radu a starostku k tomu, aby se smlouva s gymnáziem vypověděla a v budově vznikla základní škola. Zastupitelé bod na návrh Zajíčkové hlasy koaličních ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 z programu stáhli s odůvodněním, že návrh je nedostatečně připravený. „Dejte mi prosím čas na to, abych to mohla kvalitně, pečlivě a komplexně zpracovat,“ řekla Zajíčková, která má v gesci školství.

Rezignace se řešila hodiny

Důvody rezignace Priečinské i tak zastupitelé řešili několik hodin. „Koalice byla velmi nespokojena s vaší prací, s tím, že jste se na radnici vyskytovala sporadicky a s kolegy jste komunikovala minimálně,“ uvedl směrem ke končící političce místostarosta Lukáš Herold (ODS). Priečinská to popřela. Jde podle ní o to, že z důvodu střetu zájmů starostka iniciovala v TOP 09 odchod z koalice, ale v klubu převládl opačný názor. Doplnila, že za devět měsíců ve funkci do rady předložila třetí nejvyšší počet předkládaných materiálů, aniž by si nechala platit poradce.

Rezignující místostarostka dále řekla, že nekritizuje samotný fakt pronájmu školy gymnáziu, protože to v dané době mohlo být s ohledem na malý zájem ze strany rodičů rozumné. Problém je podle ní to, že smlouva byla uzavřena na deset let s opcí na dalších deset, což je nestandardní a radnici to neumožňuje pružně reagovat na změnu podmínek. Zajíčková byla podle ní na straně nájemce, takže to nebyla její chyba. „Ale dnes má možnost tuto situaci napravit,“ míní.

Další otevřený dopis

Starostku minulý týden kritizoval i senátor Václav Láska a vyzval ji ke společnému jednání. Zveřejnil i otevřený dopis, kde píše, že Zajíčková je ve zjevném střetu zájmů. Ta na to v pondělí odpověděla vlastním dopisem. Starostka se domnívá, že senátora Lásku více než starost o obyvatele Prahy 5 motivoval sběr politických bodů před blížícími se volbami, ve kterých obhajuje svůj mandát.  

Zajíčková řekla, že se řídí zákonem a hlasování, která by se mohla týkat jejích osobních zájmů, se neúčastní a o tom, že je majitelkou gymnázia, se vždy vědělo. „Nikdy jsem tyto skutečnosti neskrývala, ale naopak o nich veřejně mluvila i na jednáních zastupitelstva za účasti veřejnosti. Naposledy v době, kdy jsem byla v září 2019 volena starostkou MČ Praha 5, a to i hlasem paní Priečinské, která nyní proti mně vede nekorektní a účelovou mediální kampaň,“ stojí v jejím dopise. 

Nový člen vedení radnice

Nově zvolený místostarosta Damašek řekl, že jako bývalý radní má znalosti jak o majetkové, tak školské gesci. Dodal, že sám v Košířích bydlí a vyřešení nedostatku míst ve školách v oblasti bude jeho prioritou. „Pokud se mi to nepodaří a nebudou tam v brzké době výsledky, tak je pro mě otázkou, jestli ve funkci setrvávat,“ řekl.

Fotogalerie
7 fotografií