„Nemám nic osobního proti paní Brožové a nikdy jsem nic osobního proti ní neměla,“ řekla Jermanová novinářům. Dodala k tomu, že klidně podpoří petici na její podporu, se kterou přišla Pirátská strana. „Pokud za mnou přijdou podepíšu ji,“ řekla. Na jednání zastupitelstva nicméně článek, kvůli kterému trestní oznámení padlo, označila za lživý. Nevysvětlila ani, zda je trestní oznámení podáno na záchranářku, na list Náš region, v němž otevřený dopis a tvrzení Brožové zazněly, či na neznámého pachatele.

Upozornila ovšem, že trestní oznámení podala v době nouzového stavu a článek, který upozornil na nedostatek ochranných pomůcek pro záchranáře, začal šířit paniku. „To byl ten důvod, mým úkolem bylo ochránit středočeské obyvatele, seniory v sociálních zařízeních, naše pacienty a tento úkol jsem plnila,“ řekla.

Nešťastné vyjádření

„Já jsem nikdy neřekla, že všech pomůcek bylo spoustu. Já jsem řekla, že podle informací, které jsem dostala ze záchranky, a které jsme následně ověřili kontrolou, byl takový stav, aby záchranáři byli chráněni,“ nechala se dále slyšet hejtmanka, která je kvůli nelichotivé kauze pod drobnohledem opozice a médií. 

Zopakovala, že záchranářka se podle ní stala obětí politické hry. Uvedla, že ona není člověkem, který by řešil konflikty podáváním trestních oznámení. „Rozhodně ne na člověka, který řekl svůj názor, i když ne úplně šťastným způsobem,“ dodala. Zastupitelům se také snažila ospravedlnit tvrzením, že se s Brožovou osobně setkala, a že ta měla uznat, že ve svém článku zvolila nešťastnou formu vyjádření. 

Pro ČTK Brožová řekla něco docela jiného. „Já se necítím být obětí politických půtek. To, že to má nějaký politický dopad, je zřejmě tím, že je před volbami a samozřejmě určité dané strany se snaží toho třeba nějakým způsobem využít. Ale to není moje iniciativa a já se do žádných politických aktivit nikdy nenechala zatáhnout, ani nikdy zatáhnout nenechám,” řekla v pondělí Brožová. Zdůraznila také, že není členkou politické strany. „Politiku řeším jen v období voleb, kdy jdu jako běžný civilista s obálkou k urně,” dodala.

ODS chce nové sanitky

Na obranu záchranářky, která chce ze služby odejít, i jejích kolegů se postavila mimo jiné i opoziční ODS. Jedním ze středočeských o zastupitelů je i místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ten podporu nejen Brožové vyjádřil i tím, že si oblékl záchranářskou vestu. Kromě toho také ODS na zastupitelstvu navrhla, aby Brožová z rozpočtu kanceláře hejtmanky dostala sto tisíc korun jako odškodnění. 

Video
délka: 00:43.33

Místopředseda ODS a středočeský zastupitel Martin Kupka vystoupil na podporu záchranářky Veroniky Brožové a středočeských záchranářů CNC/Jan Zázvorka

„Celé trestní oznámení pokládám, za krajně nešťastné řešení a pevně doufám, že kraj okamžitě zastaví tlak, který vyvolal právě na středočeskou záchranku,“ řekl. Zároveň neopomněl dodat, že Jermanová před časem podala trestní oznámení na zastupitele Michaela Pánka (ODS), kterému se nepozdávalo hospodaření středočeských silničářů.

ODS také oznámila vznik iniciativy zachranmezachranku.cz, která má za cíl bojovat za více prostředků pro středočeské záchranáře. Podle Kupky jsou například ve vozovém parku záchranky vozy, které mají najeto přes 200 tisíc kilometrů, ale najdou se i takové, kde počítadlo ukazuje přes půl milionu ujetých kilometrů.  

Zastupitelé z ODS kromě toho požadují také prošetření některých nákupů ochranných prostředků a tvrdí, že kraj zbytečně nakupoval dražší prostředky a přišel při tom o 2,5 milionu korun.  

Fotogalerie
15 fotografií