Dva měsíce byl Pražský hrad uzavřen nejen návštěvníkům, ale i většině zaměstnanců. Od pondělí 25. května se provoz vrátí do »normálu«. Největší změna čeká slavnou Zlatou uličku. Běžně byla plná turistů, kteří si tu roztomilých obchůdkách nakupovali suvenýry a upomínkové předměty ze své návštěvy Prahy. Nyní však Ulička zeje prázdnotou. A nejde jen o úbytek turistů. Mizejí i obchodníci. „Nájem jsme tu měli 200 tisíc, přesto jsme si řekli, že do toho půjdeme. Slibovali jsme si příliv nové klientely,“ říká Martin Hřebout, majitel firmy Local Artists. Jenže ani ne za deset měsíců od podepsání smlouvy přišla pandemie, turistický ruch vymizel a utáhnout tak vysoký nájem začalo být nereálné.

„Se Správou Pražského hradu jsme se dohodli na vypovězení smlouvy. Kdyby nám tuto dohodu neumožnili, mohlo by to pro naši firmu být i likvidační. Takže z našeho pohledu byl způsob, jakým se zachovali, stoprocentně vstřícný,“ přiblížil podnikatel.

Budou úlevy na nájemném?

„Správa Pražského hradu po dobu trvání nouzového stavu posunula splatnost nájemného prodejní galerie ve Zlaté uličce č. 19. A co se týče prominutí nájemného, čekáme na vyjádření Správy Pražského hradu," sdělila Blesku Monika Granja, ředitelka Nadace Olgy Havlové. Blesk.cz kontaktoval i Správu Pražského hradu s prosbou o vyjádření k situaci s nájmy ve Zlaté uličce, to ale do vydání článku nepřišlo.

Procházka bez kontrol

Po čtyřech letech se také do konce června ruší plošné kontroly návštěvníků. Jak to s nimi bude dál, zatím není jasné. „S přihlédnutím k aktuálnímu stavu, kdy je zásadně omezen turistický ruch a Česká republika znovu kontroluje provoz na svých hranicích, jsou dočasně upravena bezpečnostní opatření při vstupu do areálu Pražského hradu. Kontrola návštěvníků bude ze strany Policie ČR probíhat namátkově,“ řekl vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a zároveň dodal, aby návštěvníci nechodili do areálu s objemnými zavazadly ani s nebezpečnými předměty jako jsou nože atp.

Na konci května na Hrad zdarma

V období od 29. května – 1. června bude také možné zcela zdarma navštívit vnitřní prostory Pražského hradu. „Přístupný bude Starý královský palác, dále katedrála sv. Víta včetně velké věže, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, Rožmberský palác, expozice Příběhu Pražského hradu, Svatovítský poklad a výstava v Královském letohrádku,” dodal Mynář.

Roušky a desinfekce bude samozřejmost

„Samozřejmě, že ve vnitřních prostorách bude nutné respektovat nařízení vlády. Budeme monitorovat počet lidí, kteří budou procházet nádvořími i počty lidí, kteří budou vevnitř. Pokud dojde k tomu, že nebude možné, aby lidé dodržovali nařízené rozestupy, Počet lidí omezíme,” řekl Blesku Vít Novák ze Správy Pražského hradu a dodal, že všude bude k dispozici desinfekce a do vnitřních prostor budou moci návštěvníci pouze s rouškou.

Fotogalerie
98 fotografií