„Vzhledem k tomu, že návštěvnost pacientů během pandemie obecně velmi poklesla a stále jich k nám do nemocnice chodí velice málo, chceme proto na všechny apelovat, aby své zdravotní problémy řešili včas a zodpovědně,“ řekl ředitel nemocnice Zdeněk Beneš.

I když jsou stále zakázány návštěvy, nemocnice jinak funguje již normálně. Jednotlivá oddělení nemocnice zvou pacienty na kontrolní vyšetření i na dříve plánované zákroky. Vyšetření u lékaře podle ředitele odkládají i lidé s vážnými, například onkologickými onemocněními.

Mnoho lidí se do nemocnice bojí pravděpodobně kvůli riziku nákazy koronavirem. V březnu se zde totiž nákaza rozšířila mezi seniory na oddělení následné péče i u několika sester a jedné lékařky. Jedna z nakažených sester z plicního oddělení koncem března zemřela, o měsíc později zemřela i další nakažená zaměstnankyně Thomayerovy nemocnice, sanitářka.

Teď je v Thomayerově nemocnici s nemocí covid-19 hospitalizováno pouze šest lidí a ti nejsou podle mluvčího Petra Sulka ve vážném stavu. „Pacienti jsou v léčeni kombinací různých metod a léků či krevní plazmy od vyléčených lidí z této virové infekce,“ uvedl.

Na oddělení geriatrie jsou na covid-19 pozitivní již pouze dva senioři, zbytek nakažených se již podařilo vyléčit. Další tři nakažení jsou na plicní klinice, jeden pacient leží na infekčním oddělení.

Favipiravir už dostali čtyři lidé

Experimentální lék favipiravir z Japonska dostal poprvé jeden z nakažených pacientů koncem dubna. Nyní je stále připojen na plicní ventilaci a jeho stav je podle mluvčího nemocnice prakticky stabilizovaný.

Lék dostali ještě další tři lidé, z nichž jedna pacientka již nemocnici opustila. Zda přispěl ke zlepšení stavu nakažených přímo favipiravir, nelze zatím říci, protože dostávali i jiné léky. Také ho bralo zatím příliš málo pacientů. „Nelze tak přijímat nějaké ucelené závěry,“ dodal mluvčí Sulek.

Fotogalerie
102 fotografií