Další z nechvalně proslulých ikon Václavského náměstí je pryč. Stánky, v nichž se prodávaly václavské klobásy i buřty s chlebem, naložili na nákladní vůz. „Nedivil bych se, kdyby pod tím stánkem byly antické dlaždice s tím, jak dlouho tam stál,“ komentoval situaci na twitteru uživatel Dominik. Skončil tak několikaletý spor mezi provozovatelem stánků a magistrátem, který už na konci roku 2016 kvůli plánované rekonstrukci náměstí zrušil stánkařům nájemní smlouvy.

Jaký bude jejich osud? „Převezli jsme je k novému majiteli na soukromý pozemek za Prahou. Tam se dočkají úprav a budou využity opět k prodeji, jen změní sortiment,“ řekl Blesku majitel autodopravy Jiří Gomolák.

Více stromů a širší chodníky

Dělníci při rekonstrukci dolní části náměstí poté, co odstranili stánky s rychlým občerstvením, začnou s výměnou dlažby. Přibude místo pro pěší a naopak ubude parkovacích míst. Uprostřed podle zástupců města vzniknou jakési rekreační prostory včetně fontány. Současné stromořadí se rozšíří, přičemž místo stromů, které jsou nyní na náměstí ve špatném stavu, budou vysazeny nové.

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.

V budoucnu se promění i vzhled horní části náměstí, na kterou se mají podle plánů vedení města vrátit tramvaje. Novou podobu získá Václavské náměstí na základě projektu od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects z roku 2005.

Fotogalerie
11 fotografií