„Důvodem jsou mé příspěvky na sociálních sítích. Dohodl jsem se s panem proděkanem (Danielem Soukupem), půjde o dohodu o ukončení pracovního poměru,“ řekl Kukal.

Podle serveru iRozhlas.cz, který o jeho konci informoval, byly Kukalovy názory s vedením fakulty dlouhodobě neslučitelné a tyto rozdíly se postupně vyjasňovaly. Mluvčí, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou, nastoupil na fakultu v květnu 2018. Před tím spravoval twitterový účet ministerstva kultury, za který dostal v roce 2016 Křišťálovou lupu v kategorii Obsahová inspirace.

Kukal uvedl, že impulzem k jeho odchodu byly zejména jeho příspěvky z poslední doby. Podle serveru jde především o komentáře, ve kterých hodnotil vzhled žen a dívek v rouškách. „Milé ženy a dívky v rouškách, nejste směšné, trapné ani neatraktivní. Jste i v mizerii těchto dní perskými princeznami,“ napsal v textu pro Metro. Fotografii článku zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Proti jeho textu se část diskutujících vymezila v komentářích. Ženy se v nich ohrazovaly proti hodnocení svého vzhledu. Uváděly, že nosí roušky kvůli šíření koronaviru, a ne proto, aby vypadaly sexy. „Nikdy by mě ani nenapadlo přemýšlet, jestli jsem v roušce neatraktivní nebo atraktivní. Nosím ji prostě proto, že je účelná, ne proto, aby mě někdo (zvlášť muž) přesvědčoval na internetu, že je to sexy. Text jak z minulého století,“ napsala jedna z nich. Jedna studentka pak podala stížnost akademickému senátu fakulty. Serveru řekla, že nežádala Kukalův odchod, ale aby se u takových příspěvků neprezentoval jako mluvčí fakulty.

Podle serveru jí vadilo například to, že ji Kukal ve své reakci na kritiku pod svým příspěvkem upozornil, že „jsi děvčátko mladší než oba moji synové“. Sám Kukal ji pak v odpovědi vyzval, aby se obrátila na senát, uvedl server.