Na konci února radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) prozradil, že má zájem získat nádraží Vyšehrad pro Prahu. Ve středu se pak sešel s investory a přiblížil detaily jednání: „Dnes jsme si víceméně zrekapitulovali, že jsme limitováni cenou podle znaleckého posudku. Nepředpokládáme, že bychom za nemovitost nabízeli něco víc. Představa majitele je 130 milionů korun, kdy tvrdí, že to je cena, kterou oni mají na trhu. Dnes to bylo vstupní jednání,“ řekl Chabr.

Dvě varianty

Vlastník podle Chabra městu nabídl kromě koupě další dvě možnosti postupu. První je směna nádraží za jinou městskou nemovitost, potenciálně pozemky. „Takže my se pokusíme kouknout do městských pozemků, které jsou v kategorii ne zcela potřebných pro město,“ řekl Chabr. Druhou variantou je prodej pouze samotné historické budovy bez okolních pozemků.

Vlastník loni městu oznámil, že má zájemce o koupi ze soukromé sféry. Tato jednání se prý ale zadrhla. „Kdyby prý nedopadlo jednání s magistrátem, tak prý mají ještě dalšího jednoho zájemce, jehož jméno neznáme,“ řekl Chabr. Důležité podle něj je, aby budovu vlastnil někdo, kdo ji zrekonstruuje a bude se o ni starat.

Domov pro epopej?

Pokud by město nádraží získalo, zástupci Prahy v minulosti řekli, že by do něj Praha mohla umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. „Do historické budovy se nevejde. Jde o dvě nové budovy, na které je vydáno stavební povolení, a do těchto dvou křídel, si myslíme, že by se epopej vejít mohla,“ řekl ve středu Chabr. Umístění epopeje na nádraží nyní prověřují architekti a Institut plánování a rozvoje (IPR).

Provoz nádraží byl zastaven kolem roku 1960. V soukromých rukách je objekt, který byl v roce 2000 prohlášen za kulturní památku, od roku 2007.

Fotogalerie
13 fotografií