Červenočerný nápis „Kraków + Moscow = Prague“ doplněný datem 8. 3. 2020 se v podloubí mezi ulicemi Saská a U Lužického semináře objevil v neděli krátce před jedenáctou večer.

Kamery sice přímo na místo činu nedohlédnou, poblíž ale právě v tu dobu zachytily muže a ženu. „Policisté dvojici k tomuto případu potřebují vyslechnout. V tuto chvíli muže a ženu vnímáme jako svědky,“ popsala policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Policie žádá všechny, kdo muže či ženu poznají, aby se obrátili na linku 158. Pachatelům za poškození cizí věci hrozí až tři roky vězení.

Nápis z mostního oblouku během úterý zmizel - po konzultaci s památkáři ho odstranili pracovníci Technické správy komunikací, jež má památku ve správě, s četou Galerie hlavního města Prahy, která běžně čistí sochy, informovala mluvčí TSK Barbora Lišková. Pomocí kartáčů se nápisu zbavili během několika hodin. 

Pokuty a podmínka

Vandalové se na mostě vyřádili necelý rok poté, co ho podobným způsobem znesvětili dva němečtí turisté. Ti na jeden z jeho pilířů na Kampě načmárali pětkrát dva metry velký nápis „Sepsis“, během noci ho pak bez vědomí restaurátorů odstranil Miroslav Černý, jenž vlastní firmu na odstraňování graffiti. Pachatelé už si trest vysloužili - dostali stotisícové pokuty, roční podmínku a pětileté vyhoštění z Česka. Mladší se přiznal, starší se odvolal.

Policie hledá dvojici, která se pohybovala poblíž místa činu:

Video
délka: 00:16.07

Vandalové posprejovali Karlův most, policie hledá dvojici, která se pohybovala poblíž. Policie České republiky

Fotogalerie
23 fotografií