Magistrát zvolil videomapping jako alternativu k tradičnímu novoročnímu ohňostroji hlavně z toho důvodu, že je šetrnější k životnímu prostředí. „Chtěli jsme ukázat, že se dá vstup do nového roku oslavit i bez výbuchů, dýmu a zraněných zvířat,“ vysvětluje na svém facebooku primátor Hřib. Což o to, myšlenka je to pěkná, provedení ale podle opozice a diskutujících dost pokulhávalo.

Trapně naivní

„Ponuré, chladné, barvy hrozné. Myšlenka a nápad zcela od věci,“ píše jeden uživatel. Jinou diskutující pohoršila zbytečně vysoká cena: „Bez originálních nápadů, trapně naivní a předražený, co na tomhle stálo dva miliony?“ napsala. Uživatelé na primátorově twitteru došli víceméně ke shodě, že by radši měli jeden profi ohňostroj než klasickou novoroční „válku“.

„Hasiči zasahovali u 57 požárů, které způsobili blbci odpalující kdeco. A místo zákazu odpalování pyrotechniky v ulicích zruší Zdeněk Hřib 10minutový profesionální ohňostroj.“ A další diskutující se připojuje: „Profesionální ohňostroj odpálený z Letné, kde to nikoho neohrožuje, snad takové peklo není. Turisti dělající z Prahy Groznyj už jo.“

Kontrolovaný ohňostroj

Na videomappingu nenechala nit suchou ani opozice na magistrátu: „Bylo to slabé, srovnám-li mapping třeba se Signal festivalem. Chyběl nápad, bylo to takové úsměvně symbolické,“ řekl pro Blesk.cz poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO). Vadí mu, že za videomapping zaplatila Praha až 2 miliony korun. Mnohem větší škody podle Nachera napáchají lidé, kteří během silvestrovského veselí odpalují rachejtle a petardy: „Od začátku říkám, chtěl-li primátor řešit zběsile střílení rachejtlí, měl by se zaměřit na silvestrovskou noc, ne na kontrolovaný 10minutový ohňostroj, který pořádají téměř všechny světové metropole a který byl už navíc od minulého roku výrazně tišší,“ dodal.

Výsledný videomapping se nelíbil aní předsedovi opoziční pražské ODS Tomášovi Portlíkovi, který se pozastavil nad tím, zde byla výsledná show vůbec ekologičtější, než tradiční ohňostroj: „Pan primátor sliboval nahrazení ohňostroje velkolepou show. Je to škoda, protože ta se nekonala. Videomapping nebyl ani levnější a v konečném důsledku vynaložené energie nemusel být ani ekologičtější. Prostředky se daly využít efektivněji,“ komentoval novoroční videomapping Tomáš Portlík.

Žádný videomapping

Kritická nebyla jen veřejnost. Zpracování se nelíbilo ani odborníkům. „To, co organizátoři prezentovali jako videomapping, je spíš prosté promítání na budovu,“ řekl Blesku výtvarník Karel Pelikán. „Videomapping v pravém slova smyslu využívá architekturu stavby nebo prostě tvar objektu a s ním si hraje. To jsme tady měli možnost vidět sotva pár okamžiků. Zbytek je nesouvislá směs obrazů bez ústřední dějové linky, řada záběrů naprosto postrádá opodstatnění vzhledem k tématu,“ dodal.

Nezavděčí se všem

A co na kritiku říká magistrát? Hřib na svých sociálních sítích uvedl: „Je mi jasné, že se nikdy nebude líbit všechno všem, snažili jsme se to udělat tak, aby to bylo co možná nejlepší. Věřím, že příště to bude lepší.“

Myšlenku videomappingu spousta lidí i chválila. A to především proto, že je ohleduplný ke zvířatům. „Kolik se ztratilo, uteklo nebo umřelo zvířat kvůli tomuhle videomappingu? Žádné. Netřeba dalších argumentů. Empatie zvláště ke zvířatům dá zabrat, ale někteří to zkuste. Za mě má Praha palec nahoru,‟ vyjádřila se pochvalně jedna z diskutujících na primátorově facebooku.

Fotogalerie
29 fotografií