O dvě minuty později se v porodnici Všeobecné fakultní nemocnice U Apolináře narodila holčička Karolína. Váží 3,5 kilogramu a měří 50 centimetrů, doma na ni kromě tatínkačeká i sestřička Terezka, která je o 20 měsíců starší. Miminko má už teď černé vlásky. „Krásnější začátek nového roku jsme si ani nemohli přát. Jsem moc šťastná,“ usmívala se unavená maminka. „Jméno Karolína jsme vybrali společně s přítelem,“ dodala. 

Jako třetí v novém roce se v metropoli narodil na gynekologicko-porodnickém oddělení v Thomayerově nemocnici 34 minut po půlnoci chlapec Štěpán měřící 51 centimetrů a vážící 3,75 kilogramu.

První pražská dvojčata se narodila také U Apolináře. Chlapci Dan (2,7 kilogramu, 50 centimetrů) a Theo (3 kilogramy, 51 cm) přišli na svět ve středu v 09:32, oznámil vedoucí lékař Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN Antonín Pařízek. Právě v porodnici U Apolináře se narodilo první pražské dítě loňského roku, bylo to 11 minut po půlnoci.

Praha tradičně odměňuje všechny pražské děti narozené na Nový rok. Chce tak zabránit soutěžení porodnic o prvenství. Na dar 15.000 korun od hlavního města mělo loni nárok 27 dětí, které se narodily Pražankám na Nový rok v pražských porodnicích. Chlapec narozený krátce po půlnoci v Nemocnici Na Bulovce tak odměnu nedostane, protože jeho matka je z Ukrajiny, řekl přednosta tamní gynekologicko-porodnické kliniky Michal Zikán.

Tradice předávání daru prvnímu pražskému občánkovi vznikla podle magistrátu pravděpodobně v 60. letech 20. století za primátora Ludvíka Černého. Do roku 2000 ale dostávalo dar pouze první mimino. Dar byl od 5000 do 15 000 korun a formou vkladní knížky na jméno dítěte ho předával primátor matce ještě v porodnici.

Od roku 2001 dostávají dar všechny děti, které se na Nový rok narodí matkám s trvalým bydlištěm na území hlavního města. Do roku 2005 byl dar 10 000 korun, v dalších letech 15 000 korun.

Fotogalerie
3 fotografie