Koncept Pražského inovačního maratonu, který je v zahraničí znám pod termínem „hackathon”, využije Praha jako vůbec první české město. Ve stručnosti půjde o otevřenou soutěž určenou všem obyvatelům, kteří by svými návrhy chtěli vylepšit život v Praze, popřípadě usnadnit některé složité postupy, které Pražanům komplikují život.
Nejlepší nápady
„Lidé se budou moci podělit se svými návrhy ohledně několika předem vytyčených oblastí,“ uvedl Beránek. „V širším záběru bychom se rádi zabývaly například kultivací vizuálního smogu nebo šetrné péče o zeleň. Velkým tématem je také zlepšení života na sídlištích nebo ve vnitroblocích. Uvítali bychom rovněž nápady, jak pomoci nemocným lidem či jak zlepšit vzdělávání pomocí inovativních metod.“ Konkrétní oblasti jsou uvedené na webových stránkách maratonu.
Podle primátora bude jednotlivé návrhy posuzovat odborná porota, v níž by měli zasednout i zástupci hlavního města. „Přihlásit se může skutečně každý, poněvadž ačkoliv se může zdát, že je soutěž určená především mladším ročníkům, s dobrými nápady mohou přijít i senioři. Každý nápad, který Prahu posune dál, bude vítaný,“ nechal se slyšet.
„Nepoděláš, nevyděláš,“ zastává Tomáš Studeník (42). Průšvihy úspěšných osobností představuje veřejnosti

Trocha inspirace
Určitým garantem inovačního maratonu bude známý český inovátor a zároveň organizátor proslulých fucku-up nights Tomáš Studeník. Jelikož se městskými „vylepšováky“ zabývá dlouhodobě, zeptali jsme se, zda by neposkytl trochu inspirace těm, kteří by se do soutěže se svými návrhy chtěli přihlásit. Kde by podle jeho názoru Praze pomohlo vylepšení?
„V mnoha ohledech může Praha fungovat lépe. Napadají mě třeba sousedské vztahy, kdy lidé žijící v jednom baráku se kolikrát ani neznají. Prospěl by třeba větší rozvoj komunitního života,“ myslí si Studeník, který sám sebe označuje za městského hackera ve smyslu odvozeniny významu anglického slova »hack« neboli zlepšit.
Ztráta pro českou armádu: Velitele Posádkového velitelství Praha Milana Virta (†55) zabila vážná nemoc
