Obří částka, kterou magistrát hlavního města Prahy každý měsíc vydává na rádce pirátského pražského primátora, zdaleka není konečná. Kolik magistrát platil za celé Oddělení poradců primátora od letošního ledna do září, se ukázalo až po dotazu zastupitele Tomáše Portlíka (ODS). Jenže v přehledu není vše!

Přes 5 milionů ročně

Za 7 pracovních pozic měsíčně magistrát v této době průměrně zaplatil 492 609 korun včetně všech povinných zákonných odvodů a příspěvků. Měsíčně pak primátor platil průměrně za dohody o provedení práce nebo provedení činnosti dvěma lidem 60 828 korun. Do této částky ale nejsou zahrnuté další osoby samostatně výdělečné, tudíž průměrný měsíční výdaj 553 437 korun, 4 980 933 korun za 9 měsíců, není definitivní a finance na vyplácení primátorových poradců se budou zvyšovat.

O skutečný počet a částku za primátorův tým se již na zasedání zastupitelstva v září zajímal Tomáš Portlík, který se nedočkal uspokojivé odpovědi. Poslal tedy žádost o poskytnutí informací na magistrát a odpověď ho překvapila: „Myslím si, že je to každého vědomí a svědomí, kolik poradců potřebuje a jak svědomitě svoji práci vykonávají. Tady mě spíš zaráží, že před volbami Piráti kritizovali Adrianu Krnáčovou za počet poradců. Což kritizovali a teď to sami dělají,“ řekl pro Blesk.cz.

Přehled počtu asistentů a dohod o práci za jednotlivá období primátorů.
Přehled počtu asistentů a dohod o práci za jednotlivá období primátorů.
Autor: Magistrát hlavního města Prahy

Poradci Krnáčové

Adriana Krnáčová (ANO) měla podle tabulky asistentů primátorů od roku 2006 po současnost, kterou má Blesk.cz k dispozici, v jednom roce 6 stálých asistentů a zbylé roky 4. V roce 2015 pak využila až dvanáct externích pracovníků, což je nejvíc ze všech primátorů: „Těch 12 lidí nebylo samozřejmě najednou, obměňovali se v průběhu celého roku, někdy na dva měsíce nebo třeba i na měsíc. Vždy šlo o odborníky na konkrétní projekt, kde byla potřeba nějaká expertíza. Řešila jsem komplikované agendy jako Opencard, pronájem Škodova paláce, problematiku taxi a podobně,” vysvětlila pro Blesk.cz bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Štědří Bém a Svoboda

Primátor Zdeněk Hřib na druhou stranu využívá kontinuálně služeb minimálně devíti lidí: „Aktuálně je na oddělení poradců zaměstnáno na HPP 7 osob, 2 na DPČ a 2 osoby odbor Kancelář primátora najímá jako OSVČ,“ řekl pro Blesk.cz. Podle Hřiba řeší podstatně odlišné záležitosti, než tomu bylo v uplynulých letech: „Komunikují skutečné problémy Pražanů zejména digitální formou, což vedlo k podstatnému snížení písemných žádostí občanů a hromadění papírových spisů. Dále pracují na zefektivnění a systematizaci chodu celého úřadu a uplatňování protikorupční strategie,“ jmenuje příklady jejich činností.

Z tabulky zároveň vyplývá, že nejvíc peněz brali poradci v roce 2010, kdy Praze vládli za ODS Pavel Bém a Bohuslav Svoboda. Tehdy poradce primátora průměrně dostával 96 271 korun měsíčně. Primátor Hřib zároveň upozorňuje na to, že od roku 2010 výrazně vrostly životní náklady, mzdy a inflace: „To tedy znamená, že dnešní průměr 70.373 Kč v roce 2019 je v reálných cenách přibližně poloviční,“ obhajuje vysoké měsíční výdaje primátor.

Současný primátor do letošního září vyplatil na své asistenty a osoby na dohody nejvíce peněz ze všech primátorů od roku 2006, měsíčně průměrně 553 437 korun. Druhý je Bohuslav Svoboda za rok 2011 s 378 667 pro 4 stálé asistenty a 5 lidí na dohodu. Nejméně platil v roce 2008 Pavel Bém, který pěti stálým lidem průměrně měsíčně rozdělil 89 731 korun.

Fotogalerie
17 fotografií