Posledního ledna to budou už dva roky, co skončilo testování deseti původně chytrých laviček. Ty Praha začala do ulic instalovat v květnu 2017 na základě usnesení bývalého vedení města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Když je magistrát 1. srpna 2017 slavnostně spustil, měly spoustu různých funkcí: lidé se mohli připojit na veřejně přístupný internet, který lavičky vysílaly. V USB portech mohli nabíjet různé elektronické přístroje, zároveň se mohli dozvědět aktuální informace o ovzduší a v případě nouze se spojit s Integrovaným záchranným systémem.

K 31. lednu 2018 testovací projekt oficiálně skončil, město mezitím kromě pořizovací ceny zaplatilo i 260 tisíc bez DPH za provozní náklady a dalších 318 tisíc za opravy laviček, které se často stávaly terčem vandalů. Podle mluvčího firmy Operátor ICT Vladimíra Antonína Bláhy, která měla projekt na starosti, se po skončení půlročního testování přestala firma o lavičky starat. Některé poničili vandalové, z dalších byly odstraněny senzory a několik laviček už bylo z ulic dokonce úplně odstraněno. 

Co s více než dvoumilionovou investicí v dezolátním stavu bude dál, je zatím nejisté. „Další využití těchto laviček bude součástí nového tisku, který bude předložen Radě hlavního města v lednu příštího roku. Tehdy se rozhodne, co se bude s těmito zakoupenými lavičkami dít,“ prozradil Bláha poté, co se radní v prosinci 2019 seznámili s výsledky testování.

Jisté je, že další se pořizovat nebudou. „Lavičky mají relativně vysoké pořizovací náklady a zejména pak náklady na další provoz a údržbu, což je způsobeno zejména častým vandalismem,“ řekl pro Blesk.cz primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zachování stávajících laviček Operátor ICT v tisku, který má Blesk.cz k dispozici, doporučil, musí se ale vyřešit jejich správa. „Lze očekávat jejich nabídnutí do majetku městských částí nebo dalším subjektům, které by o ně měly zájem. Vyloučen však není ani další provoz části těchto laviček Operátorem ICT nebo hlavním městem,“ dodal Hřib.

Jak testování dopadlo?

Podle výstupních údajů se za jeden měsíc k internetu pražských laviček připojilo přes 3500 uživatelů, a to především ve věku 18 až 35 let. „Díky marketingovému průzkumu jsme zjistili, že lavičky byly velmi oblíbené. Nejčastěji kvůli připojování na internet. Součástí připojení byly různé marketingové průzkumy, informovaly o novinkách v Praze, kulturních akcích a podobně, což dotazovaní také ocenili,“ prezentuje výsledky Bláha.

Na druhou stranu příliš nefungovaly různé senzory, kterými byly lavičky opatřené. „Kupříkladu senzory na měření znečištění vzduchu. Tím, že jsou lavičky velmi nízko, tak data nebyla přesná, spíše by se je vyplatilo umístit na lampy veřejného osvětlení, kde by byla objektivita větší,“ jmenuje jednu z nevýhod chytrého posezení. Problém taky nastal s tím, že lavičky neladily s běžným pražským mobiliářem a musely splnit nároky na umístění v památkově chráněných území. 

Fotogalerie
12 fotografií