Letošní největší novinkou a dobrou zprávou pro lidi bez domova je možnost využít služeb noclehárny i se psem, což ještě loni ještě nebylo možné. Tuhle zimu už nebudou muset riskovat své životy. „V noclehárně v Michli mají připravené pokoje se sníženou kapacitou s kotci a pelechy pro psy. Navíc se počítá i s boudami venku, kam se dá dohlédnout i z okna,“ řekla pro Blesk.cz radní pro sociální politiku Milena Johnová (Praha Sobě).

Pro ty nejohroženější 

Další novinkou je, že ubytování pro nemocné bezdomovce teď bude dostupnější. „Domluvili jsme se s Nadějí (nezisková organizace zaměřující se na pomoc lidem v nouzi, pozn. red.) na snížení kapacity a permanentní otevření jedné z ubytoven na Vackově. Tam budou přijímat akutně ohrožené, kteří by mohli zemřít na ulici z důvodu podchlazení," sdělila Johnová na úterní tiskové konferenci.

Tradičně se také prodlužuje otevírací doba nízkoprahových center. V pohotovosti zůstávají terénní pracovníci i městská policie. „V případě, že chcete pomoci, nevolejte na linku záchranné služby, ale vytočte 156,“ podotýká Johnová. 

Strážníci, nemocnice a další organizace budou moci od 1. prosince volat na centrální dispečink Centra sociálních služeb, který bude řídit převozy lidí bez domova do denních center nebo nocleháren s volnou kapacitou. Terénní služba, která bezdomovce na ubytování doveze, má k dispozici čtyři auta. V nich má připraveno oblečení, ale také konzervy, které může lidem ihned po příjezdu nabídnout, uvedl vedoucí terénních programů Centra sociálních služeb David Veber. V zimě mají podle něj denně mezi pěti a 15 výjezdy.

Zimní opatření už částečně odstartovala v listopadu, kdy teploty v nočních hodinách klesaly k bodu mrazu, naplno se spustí 1. prosince. 

Stany jen při přeplnění

Dle zkušeností předchozích let jsou dle zastupitelů kapacity dostatečné. V případě, že by se naplnily, je město vybaveno stany a iglú. Kdy, kde a jak je budou vydávat, ale zatím radní neprozradili. „Jedná se o opatření při kritické situaci. Tomu bude předcházet využívání dalších možností, které systém nabízí, například prodloužit otevření nízkoprahových denních center až do noční hodin," sdělil ředitel odboru sociálních věcí Tomáš Klinecký.

Podívejte se, jak to vypadá na lodi Hermes:

Video
délka: 01:04.71

Podívejte se, jak to tady vypadá Eva Fornálová

Nocleh nabízí například loď Hermes, zařízení Armády spásy či Naděje. Za nocleh se platí symbolické poplatky. Proto Armáda spásy vytvořila poukázky, tzv. nocleženky, které může dárce zakoupit a věnovat noc v teple a suchu.

Fotogalerie
27 fotografií