Noční jízda bez lístku je stále o něco bezpečnější než přes den. Za denního světla totiž v metropoli »řádí« stovka kontrolorů. Dopravní podnik se však rozhodl pořádně si došlápnout na cestující i v noci... „Na noční směny teď chodí více revizorů, ale především došlo k zefektivnění práce. Významné je snížení předvídatelnosti kontrol,“ vysvětlil referent DPP Ondřej Kubát.

Pro cestující to znamená, že riziko chycení vzrostlo. Zatímco loni revizoři za jednu noc kontrolovali lístek celkem 400 cestujícím, letos prověří o stovku lístků více. A kolik černých pasažérů zkouší štěstí pod rouškou tmy? „Je jich zhruba šestina,“ doplnil Kubát. Jde tedy asi o 85 denně. „Kontrola je rychlejší, zejména akce s městskou policií probíhá ve spojích, které na sebe navazují, takže se snižují prostoje při čekání,“ přiblížila mluvčí DPP Aneta Řehková.

Pokud tedy černý pasažér dostane pokutu a nasedne do navazujícího spoje, může opět narazit na stejného revizora. „Pokud cestující neuhradí pokutu na místě, slouží vypsaná pokuta jako jízdenka ještě 30 minut. Jestliže pokutu zaplatí okamžitě v hotovosti, pak si musí pro další jízdu MHD zakoupit jízdenku dle tarifu. Praxe je ovšem taková, že revizoři nepokutují dvakrát za sebou stejného cestujícího,“ doplnil Kubát.

Za půlku

Udělenou pokutu 800 korun můžete srazit na 400. Stačí se stát platícím cestujícím a zakoupit si roční jízdné za 3650 korun. Stres z toho, že narazíte na revizora, tak zcela zmizí. Tuto akci můžete využít pouze v případě, že platíte pokutu v doplatkové pokladně, nikoliv při platbě u revizora.

Fotogalerie
9 fotografií