Když redakci Blesk.cz loni na podzim kontaktovala Blanka Müllerová, vypadalo to na nekonečnou beznaděj. Dvacetiletá Markéta, která odmalička trpí těžkou formou autismu, těžkou mentální retardací a epilepsií, se od magistrátu nemohla domoci prakticky žádné pomoci.

Všechna dostupná a nezaplněná zařízení, která pro taková onemocnění pod magistrátem jakožto zřizovatelem existují, se totiž nacházejí daleko od Prahy a trvalé umístění nemocné dívky by znamenalo dlouhodobé odloučení od rodiny, což maminka nechtěla za žádnou cenu dopustit. Teď to konečně vypadá, že za pár měsíců by mohlo starostí výrazně ubýt. Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) totiž uvedla, že na podzim by měl začít fungovat zcela nový program „podpora samostatného bydlení“, který v červnu schválilo pražské zastupitelstvo.

EMBED_OFF

„Je to program právě pro cílovou skupinu, do které spadá dcera paní Müllerové. Během podzimu tak vznikne služba, která bude schopna pro ni zabezpečit 24 hodin denně pomoc,“ uvedla radní. Skutečnost, že se ledy pohnuly, Blesku potvrdila také samotná Markétina maminka, k problematice však zatím přistupuje obezřetně. Organizace NAUTIS (Národní ústav pro autismus), která má službu zajišťovat, podle informací Blesk.cz stále nestanovila konkrétní termín spuštění.

Odlochovice nebudou

V souvislosti s rozšiřováním služeb pro handicapované spoluobčany v minulosti pražský magistrát komunikoval vznik nového zařízení v Odlochovicích ve Středočeském kraji. „Projekt jsme nechali ukončit. Proběhl pouze začátek úpravy na louce, nic nebylo postaveno, nebyl tak problém dát louku do původního stavu, a to proto, že chceme budovat kapacity pomoci a podpory pro lidi s postižením v Praze, a ne v sousedních krajích nebo dokonce v pohraničí,“ popsala změnu v postoji vedení magistrátu od loňských komunálních voleb Milena Johnová.

Průšvih ve Svojšicích

V souvislosti se sociální péčí nechal pražský magistrát realizovat audit v zařízení s názvem Domov Svojšice, který hlavnímu pražskému úřadu patří a který se nachází na Kolínsku. Poskytují se zde služby lidem, kteří mají „sníženou soběstačnost z důvodu chronického duševního nebo kombinovaného onemocnění“.

EMBED_OFF

Auditoři zjistili, že za roky 2017 a 2018 tu došlo ke špatnému hospodaření obřích rozměrů, během kterého měly být napáchány škody v rozmezí od 15 do téměř 17 milionů korun. Dnes již odvolaný ředitel tohoto zařízení měl například pořídit osobní auto v luxusní výbavě za 700 tisíc korun, pro které nebylo žádné zdůvodnitelné využití. Dnes tak vůz stojí na dvoře a krizová manažerka, která je dočasně pověřena řízením, se snaží auto vrátit, nebo vhodně prodat.

„Nedocházelo zde k výběrovým řízením na pořizování majetku. Objednávaly se stavební úpravy, které nebyly dodány, objednal se nábytek za 700 tisíc korun, který také nikdy nebyl dodán a podobně,“ popsala neuvěřitelný případ Milena Johnová, podle které se před tímto auditem poslední kontrola ve Svojšicích dělala roku 2014, po dobu pěti let tedy magistrát místo vůbec nekontroloval.

Celou záležitost v současnosti řeší právní odbor pražského magistrátu. V jeho spolupráci se rozhodne, zda dojde k podání trestního oznámení a zda se kauza personálně dotkne nejen zaměstnanců Domova Svojšice, ale také samotného pražského úřadu. Výsledek podle Mileny Johnové v tuto chvíli nelze předjímat, už teď je ale jasné, že obdobný audit proběhne minimálně v pěti dalších cíleně vytipovaných zařízeních s obdobnou působností.

Fotogalerie
6 fotografií