Anetka se narodila v září 2015 po komplikovaném těhotenství, které bylo ohroženo preeklampsií, tedy špatným vývojem placenty, kdy dochází k nedostatečnému prokrvení a okysličení plodu. „Po narození se dcerka vyvíjela jako zdravé dítě, ale v roce a půl přestala komunikovat, vnímat okolí a ztratila zájem o běžné aktivity,“ vzpomíná její maminka, která s manželem v Horšovském Týně vychovává ještě její šestiletou sestřičku Dominičku.
Lékaři u Anetky diagnostikovali dětský autismus a středně těžké mentální postižení. „Anetka dosud nemluví a rozumí zhruba na úrovni dvouletého dítěte,“ popisuje její maminka, která o ni intenzivně pečuje a snaží se, aby se co nejvíce posunula ve vývoji. Pravidelně s ní proto dochází na terapie a rehabilitace. Anetka také navštěvuje speciální základní školu, kde to má velmi ráda.
Agresivní nemoc
V listopadu roku 2023 však rodinu zasáhla další těžká rána. Paní Janě byla diagnostikována rakovina prsu. „Nádor byl velmi agresivní. Přestože jsem si pravidelně prováděla samovyšetření, nic jsem neobjevila. Naštěstí jsme si s maminkou a sestrou jako každý rok udělaly »výlet« do Klatov na sonografii prsu. Tato prevence mi pravděpodobně zachránila život,“ vypráví. Po operaci paní Jana absolvovala 17 chemoterapií, v létě ji čeká rekonstrukce prsu a na zimu ji lékaři naplánovali odstranění vaječníků a dělohy.
Domácnost stojí na tatínkovi
Vážná nemoc sebou vždy přináší řadu komplikací pro celou rodinu. U paní Jany je to násobeno především nutností zvýšené péče o autistickou dceru. Její manžel, který pracuje jako řidič z povolání a ve volném čase se věnuje dobrovolným hasičům, musel po krátké pauze znovu nastoupit do práce, aby rodina nepřišla o příjem.
Blogerka Marika (37) z Kitchen Story šokovala: Jsem v paliativní péči! Nebudu lhát, nemoc rychle pokračuje

„Celou dovolenou už vyčerpal při mé první operaci a během chemoterapií, kdy se staral o děti i mě. Nyní se o dcery starám sama, včetně speciální péče o Anetku. A je to nesmírně náročné. Jsou dny, kdy mi je opravdu hodně zle, a tak musíme volat na pomoc babičky a dědečky. I oni však stále pracují a musí si na to brát volno,“ vysvětluje Jana.
Pomáhá Dobrý anděl
Rodině finančními příspěvky pomáhá nadace Dobrý anděl a její dárci, Dobří andělé. „O možnosti jejich podpory nám řekla Anetčina paní učitelka a jsme za ni nesmírně vděční. Bez Dobrých andělů si to už ani neumíme představit, protože dvě vážná onemocnění v jedné rodině přináší opravdu hroznou finanční zátěž. Věřím ale, že se brzy vše začne zlepšovat a já budu zdravá. Jsme odhodlaní zvládnout vše, co nám život přinese, a s podporou Dobrých andělů věříme, že to zvládneme,“ uzavírá paní Jana s nadějí a vděčností.
Vážná nemoc, to je vážně spousta starostí a výdajů navíc. Pokud byste i vy chtěli pomáhat rodinám, v nichž se dítě, maminka či táta potýkají se závažným onemocněním, staňte se Dobrými anděly.
Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a začít přispívat. Nadace vaše příspěvky odevzdá do posledního haléře a vy se díky svému Andělskému účtu můžete každý měsíc podívat, které konkrétní rodině jste pomohli.
Vedoucí Ivana Malcharová o fungování Domova Mikasa, kde žijí dospělí autisté. Michal Charbulák