První srpnové dny v hlavním městě patří už od roku 2011 gayům, lesbám, bisexuálům a transsexuálům a nejinak tomu bude i letos. Festival, který dnes odstartuje koncertem na Střeleckém ostrově, nabídne přes 140 akcí. 

Pořadatelé se letos ve spolupráci s organizací Život 90 zaměřili zejména na starší generace z komunity LGBT, které často zůstávají v ústraní, a připravili pro ně řadu nových aktivit. Budou se tak konat diskuse, filmové projekce, retro párty či odpolední mezigenerační svačinky.

Na účastníky festivalu čeká dál řada divadelních představení, filmových projekcí, výstav, seminářů, debat i sportovních akcí. Kromě toho bude letos poprvé po dobu festivalu nasvícena v duhových barvách Petřínská rozhledna a pražský magistrát na své budově také poprvé oficiálně vyvěsí duhovou vlajku.

Vrcholem týdne bude jako obvykle tradiční průvod Prahou, který se uskuteční 10. srpna. Povede z Václavského náměstí ulicí Na Příkopě, přes náměstí Republiky, Dvořákovo nábřeží a Čechův most na schody na Letnou. Pořadatelé nahlásili magistrátu 30 000 účastníků.

Duhová vlajka na radnici

Právě magistrát v pondělí akci symbolicky podpořil - na budovu Nové radnice jeho představitelé vyvěsili duhovou vlajku. „Je potřeba se zasadit o to, aby všichni měli stejná práva a příležitosti a nebyli diskriminováni pro svou sexuální orientaci,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Páry stejného pohlaví by podle něj měly mít možnost uzavírat manželství se všemi právními důsledky. Dodal, že festival vnímá jako vyjádření respektu a solidarity k sexuálním menšinám v zemích, kde jsou jejich práva tvrdě potlačována.

„Pride je oslava toho, že všichni můžeme být sami sebou. Teprve tehdy se v nás mohou rozvinout všechny schopnosti a potenciál, který máme. A to je to největší bohatství, které můžeme mít,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Podle ředitelky festivalu Hany Kulhánkové je vyvěšení vlajky na Nové radnici sice symbolickým, ale pro LGBT komunitu významným gestem. O víkendu duhovými barvami zazáří také Petřínská rozhledna.

Podívejte se, jak to na Prague Pride vypadalo loni:

Video
délka: 00:25.10

Tančilo se a jásalo! Prague Pride rozveselil takřka celou Prahu Eva Fornálová

Fotogalerie
49 fotografií