Je jasno. Neznámou osobou, která během uplynulého víkendu odstranila graffiti z Karlova mostu, který poničili němečtí turisté, je Miloslav Černý. Ten v rozhovoru pro Televizi Seznam uvedl, že k práci použil vysokotlaký proud horké páry, který lze v takovém případě účinně použít pouze v případě, že nastříkaný nápis je čerstvý. Jelikož se podle něj po 14 dnech přiblížila hraniční doba, rozhodl se jednat.

Vyčištění historického klenotu naší země pracovníkovi trvalo zhruba dvě hodiny. Miloslav Černý upozornil, že technologie byla k pískovci, ze kterého byl Karlův most vybudován, šetrná. Rozhodně prý nechtěl, aby na restaurátory vrhal špatné světlo. Účelem prý nebyla ani propagace firmy Miroslava Černého, ale zkrátka snaha o to, aby naše kulturní dědictví vypadalo opět hezky.

Památkáři po odstranění graffiti prohlásili, že práce byla provedena neodborně, navíc prý nekompletně a bude nezbytné poškozené místo dočistit. Miloslav Černý ale uvedl, že toto tvrzení má dva důvody; prý nebylo při ranním odstraňování dobré světlo a na mokrém povrchu nejsou viditelné veškeré detaily. Odhalený odstraňovač už nabídl, že práci zdarma dokončí. Na veřejnost se rozhodl vyjít poté, co bylo uveřejněno, že po něm pátrá policie.

„Mohu potvrdit, že se nám opravdu přihlásila osoba, která odstranila ten nápis z mostu. Muž přišel sám, dobrovolně na služebnu,“ uvedla mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. „V současné chvíli však věc stále pouze prověřujeme a čekáme na podklady od správce mostu, zda došlo k nějakému poškození, či nedošlo,“ doplnila.

Fotogalerie
16 fotografií