Pilíř Karlova mostu na Malé Straně si vzali na paškál dva němečtí vandalové (23 a 30) - nasprejovali na něj obrovské modré klikyháky. Památkáři ho začali odstraňovat v sobotu, skončili kolem páté odpoledne, když se ale druhý den vrátili na místo, aby pokračovali, graffiti bylo pryč. Oni měli pracovat do 15. srpna, neznámý ho ale bez jejich vědomí odstranil během jediné noci. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, na místě ale nejsou ani žádné kamery, které by „viníka“ odhalily. 

Mohlo dojít k poškození mostu

V pondělí dopoledne se na místě sešli zástupci TSK a památkářů. Podle nich bylo odstranění provedeno neodborně, na zdi zůstaly zbytky zateklé barvy a do spár mohlo podle mluvčí TSK Barbory Liškové zatéct i ředidlo. „K očištění došlo nějakým proudem. Na zemi jsou stékance. Jestli byla použita chemikálie, nemusíme nyní poznat. Kdyby to byla chemikálie, byla by to jistě těkavá látka, která nemusí být cítit,“ řekl restaurátor Jan Mjartan, který měl odstranění graffiti na starost. V pátek podepsal s TSK na zakázku smlouvu.

Památkáři na místě odebrali vzorky kamene. Jaká látka byla k odstranění použita, určí laboratorní rozbor. Pak bude podle TSK třeba pilíř dočistit, popř. ošetřit kameny. Výsledky budou podle Liškové k dispozici během několika dnů.

„Je předčasné v tuto chvíli určovat, zda došlo k poškození kamene. Záleží na tom, jaký byl použit roztok, tím spíše, jestli byl použit takový, který je vůči pískovci agresivní. Mohla být například použita chemikálie, která se destruktivně vůči pískovci projeví až v zimě při nízkých teplotách,” vysvětlila Lišková.

»Pachatel neznámý«

K neodbornému očištění pilíře došlo patrně v noci ze soboty na neděli. Pražská policie zatím kvůli odstranění graffiti neobdržela žádné trestní oznámení, okolnosti případu ale z vlastní iniciativy zjišťuje.

Podle příslušníka firmy, která v Praze 1 zajišťuje úklid a pořádek veřejných prostranství, na místě toho dne parkovala bílá dodávka. „Druhý den to bylo čisté,” uvedl Blesk.cz. Muž zároveň vyjádřil podezření, že čištění proběhlo za pomoci tzv. vapky neboli vysokotlakého čističe, který čistí silným proudem vody.

Podle Jana Kučery ze společnosti Austur, která se odstraněním graffiti zabývá, nelze mimo jiné vyloučit ani odstranění někým ve spolupráci s podezřelými, kteří se chtěli vyhnout vysokým nákladům na opravu. „Je také velmi pravděpodobné, že někdo chce odstranění použít k reklamním účelům,“ řekl Kučera. Jednatel firmy A Servis Lipka Petr Lipka naopak míní, že na „první dobrou“ o reklamní tah nejde. Je podle něj nicméně zřejmé, že někdo měl zájem znehodnotit nebo zamaskovat první etapu prací restaurátorů, navíc v noci.

Lipka uvedl, že cena za profesionální stoprocentní chemické odstranění nápisu na Karlově mostě v rozsahu 11 metrů čtverečních by od jeho firmy stála 5390 Kč bez DPH a zabrala by tři hodiny čistého času. „Cena za opravu neodborně odstraněného graffiti o stejném rozsahu na stejném místě metodou pískováním polodrahokamem granát by stála 9790 Kč bez DPH. Čistý čas práce osm hodin,“ dodal.

Video
délka: 00:50.71

Sprejeři poničili Karlův most. Městská policie Praha

Dalo se tomu předejít?

S odstupem dní vyvstávají hned dvě otázky. Dalo se předejít jednak posprejování pilíře Karlova mostu, a dále pak i jeho neodbornému omytí? Podle Barbory Liškové je to problematické. „Při ochraně takovýchto památek je nejdůležitější prevence, časté kontroly. Anti-graffiti nátěr například v úvahu nepřipadá, protože by změnil vzhled celé památky. Karlův most by byl lesklý, a také by takový povrch ucpal spory kamene, mohl by jej uzavřít a do budoucna poškodit,” vysvětlila.

Pokuta i vyhoštění

Uzavřenou kapitolou už je potrestání obou Němců, kteří památku prvoplánově poškodili. Oba turisté dostali peněžité tresty 100 tisíc korun a zároveň dostali nakázáno uhradit vzniklou škodu. Oba byli rovněž ze země vyhoštění na pět let a dostali podmínku ročního vězení.

Fotogalerie
31 fotografií