O nové, přepracované podobě Radlické radiály ještě není jasno, přesto už je prvních 850 metrů hotových. Pod Zlíchovem byla v roce 2014 zahájena ražba průzkumné štoly, která byla dokončená v listopadu 2015. Dlouhá podzemní chodba, která má jednu stodvacetimetrovou odbočku, měla prozradit více o geologickém podloží a o tom, jak razit a izolovat budoucí tunel, jenž tudy povede.

Podle Vladislava Beneše, mluvčího společnosti Subterra, která ražbu a měření prováděla, vše proběhlo bez problému a jsou téměř hotoví. „Průzkumné práce byly provedeny dle zadání veřejné soutěže a v jejím plném rozsahu. Dále byly rozšířeny i do jižní tunelové trouby, kde byly taktéž bezezbytku provedeny. V současné době probíhají pouze hydrogeologická měření,“ prozradil mluvčí. Za průzkumnou štolu doposud magistrát zaplatil 400 milionů korun. A další peníze doslova protékají.

Pročekané miliony

Údržba štoly totiž není úplně jednoduchá a levná. Podle Prahy 5 se celkové náklady na údržbu pohybují kolem 10 milionů korun ročně. Dle informací Vladislava Beneše se provádí kontrolní fárání, kontroluje se konstrukce šachty a štoly a provádějí se různá měření. Čím déle tak trvají průtahy kolem získání všech povolení ke stavbě Radlické radiály, tím více město platí. Nejen z toho důvodu je podle radního pro dopravu Prahy 5 Jana Panenky (ODS) Radlická radiála pro Prahu 5 stále prioritou.

Jinak to ale vidí pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), který na základě studie ČVUT vnímá v tuto chvíli jako nutnost opravu Barrandovského mostu. „Hlavním úkolem je nyní začít co nejrychleji s opravou Barrandovského mostu, po kterém denně projede 140 tisíc aut, nejvíc ze všech pražských mostů,“ zopakoval svůj postoj náměstek.

Radlické radiále se ale věnuje i nadále, zasadil se o výkup dalších pozemků a pracovní skupina radiály se pravidelně schází nad dokumentací o územním rozhodnutí. Práce se výrazně pohnou, až se stavební úřad Prahy 5 vyrovná se všemi námitkami. Úřad se ale podle dřívějšího vyjádření starosty Prahy 5 Daniela Mazura (Piráti) nezvládá vypořádat s takto velkým projektem.

Fotogalerie
12 fotografií