Skleněný plát se z fasády uvolnil ve čtvrtek po poledni nad jedním z vchodů do knihovny, informoval server iDnes.cz. Právě pro takové případy bylo už po předešlém pádu desek rozmístěno u vchodů ochranné lešení a kovové zábradlí. „Opravdu spadla další tabule skla, naštěstí nebyl nikdo zraněn,“ řekl serveru mluvčí knihovny Milan Šindelář. „Plně věřím, že i tímto se urychlí soudní spor se zhotovitelem stavby, společností Sekyra Group,“ doplnil.

Podle výkonného ředitele Sekyra Group Leoše Anderleho firma společně s Národní technickou knihovnou, generálním dodavatelem stavby a dodavatelem fasády v současné době pracují na metodice revize fasády, aby byla bezpečná. Nápravu chtějí zjednat do 9. září, kdy uplyne deset let od otevření budovy. „Technický tým expertů se snaží najít řešení, aby se nastalá situace již v budoucnu neopakovala,“ sdělil Anderle.

Knihovna po prvním pádu skleněných tabulí z února 2017 neúspěšně vyjednávala s firmou Sekyra Group o odstranění závady na vnějším opláštění budovy, otevřené v roce 2009. Developer se hájí tím, že knihovna zanedbala údržbu a že již k 31. prosinci 2013 uplynula záruční doba na fasádu. „Jako pravděpodobné se jeví mechanické poškození nebo výrobní vada tvarovky, která se projevila při náhlé změně teploty, nikoliv systémová vada,“ uvedl již dříve Anderle. V lednu ředitel firmy tvrdil, že dřívější pád desek byl pouze jednorázovou událostí.

Knihovna ale letos v lednu oznámila, že podle znaleckého posudku stálo za pádem špatné ukotvení tabulí. Kloknerův ústav Českého vysokého učení technického v Praze v posudku podle knihovny uvedl, že příčinou havárie bylo extrémní namáhání skla v okolí nosného bodu, které způsobilo nevhodné kotvení skleněných prvků.

Video
délka: 00:11.04

Z fasády Národní technické knihovny upadly dva kusy skleněných desek o váze 35 kilogramů už v roce 2017, naštěstí nikoho nezranily. Martina Neckářová

Fotogalerie
7 fotografií