Dotyční podvodníci si své oběti na ulici vytipovávají náhodně. „Projíždí osobními auty s cizími registračními značkami ulicemi Dejvic a oslovují náhodné kolemjdoucí. Těm pak lámanou angličtinou namluví, že jsou ve velice tíživé finanční situaci a prosí o peníze, v jakékoli výši, aby měli na benzín, případně na ubytování,“ uvádí v tiskové zprávě mluvčí Policie ČR Tomáš Hulan.

Aby jejich klam nebyl tolik okatý, nechají v zástavě lacinou bižuterii, o které však lidem namluví, že je z pravého zlata. Lidé pak bývají pod tímto dojmem „cennosti“ vřelejší a podvodníkům poskytují i tisíce korun, které jim dotyční přislíbí do druhého dne vrátit. „Že své peníze poškození pak už nikdy neuvidí, je nasnadě,“ uvádí mluvčí.

Prahou křižují ve dvou autech

Za příklad uvádí mluvčí případ, který se odehrál 1. března letošního roku. „Toho dne oslovili hledaní na Svatovítské ulici dvaadvacetiletého mladíka. Stejně jako v předchozích případech i jeho požádali o finanční pomoc. I jemu namluvili, že potřebují na benzín a ubytování. Při tom mu do ruky tiskli vizitku s jejich kontaktem, dva »zlaté« prsteny a slibovali mu, že nazítří mu půjčené peníze vrátí a ještě k tomu mu návdavkem přidají dvojnásobnou částku, jako bonus za ochotu,“ líčí Hulan.

Video
délka: 00:31.43

Policisté pátrají po podvodnících, kteří především v pražských Dejvicích mámí z důvěřivých kolemjdoucích peníze pod příslibem jejich navrácení. Policie České republiky

Mladík byl mužům ochoten půjčit 10 tisíc korun. Své peníze však už nikdy poté neviděl. Po podvodnících se totiž doslova „slehla zem“. Policisté nicméně získali poznatky o vozidlech, kterými se pohybují. Jedním z nich je šedostříbrný Peugeot 607 s registrační značkou 02-D-77907, druhým je šedý Ford Mondeo combi rz. CE55OUD.

„Případ policisté prošetřují pro podezření z trestného činu podvod, za který hledaným hrozí v základní sazbě trest odnětí svobody až na dva roky. S ohledem na výši způsobené škody se může horní sazba trestu odnětí svobody samozřejmě zvyšovat,“ uvádí policejní mluvčí. Ten rovněž žádá veřejnost, aby případné poznatky k hledaným osobám, jakožto i k uvedeným vozům nahlásili policii na tísňové lince 158.

Radši se jim nestavět do cesty

Policisté zároveň vybízí obyvatele hlavního města, aby nikomu nahodile nepůjčovali jakoukoliv finanční hotovost. Zároveň, aby se podvodníky v případě kontaktu nesnažili jakkoliv zadržet, s ohledem na jejich vlastní bezpečnost. „Nejlepším řešením takové situace je neprodleně volat linku 158 nebo 156,“ uvádí mluvčí.

Video
délka: 04:10.08

Policisté pátrají po podvodnících, kteří především v pražských Dejvicích mámí z důvěřivých kolemjdoucích peníze pod příslibem jejich navrácení. Policie České republiky

„Další velikou pomocí pro dopadení podvodníků může být to, samozřejmě, pokud to situace dovolí, že je zadokumentujete. Například je vyfotíte nebo natočíte svým mobilním telefonem. Hledaní totiž mohou průběžně měnit jak svou image, tak i vozidla,“ uzavírá Hulan.

Fotogalerie
5 fotografií