Mluvčí městského soudu Markéta Puci poukázala na to, že Elischerův domovský soud je věcně i místně nadřazený Městskému soudu v Praze, který dostal Elischerův případ na starosti. Vrchní soud rozhoduje mimo jiné o odvoláních podaných proti verdiktům městského soudu. V kauze navíc figurují jako svědci i někteří Elischerovi kolegové z řad soudců. Předsedkyně příslušného soudního senátu Veronika Cukerová se proto počátkem dubna obrátila na Nejvyšší soud s návrhem, aby tuto trestní věc pražskému městskému soudu odebral.

„Ve vztahu k nestrannosti soudce platí, že tato nestrannost má dva aspekty: nestačí, že se soudce subjektivně necítí být podjatý ve vztahu k účastníkům či věci, ale i objektivně nahlíženo musí být vyloučeny oprávněné pochybnosti o jeho nestrannosti,“ podotkla Puci.

Podezření z úplatků

Policie zadržela Elischera před více než rokem, poté strávil zhruba měsíc ve vazbě. Z rozhodnutí ministra spravedlnosti nesmí soudit, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Vinu odmítá, policii už dříve označil za neobjektivní a podjatou a argumentoval také tím, že si důkazy obstarala nezákonnou cestou.

Elischer čelí obžalobě z toho, že ovlivňoval rozhodování svého senátu ve prospěch některých stíhaných Vietnamců, kteří mu za to platili. Za zneužití pravomoci a přijímání úplatků mu hrozí až 12 let vězení a také trest propadnutí majetku.