Kostnické náměstí se proměnilo z nevzhledného a zanedbaného místa na prostor, kde je možné posedět během dne na lavičkách, dát si kávu z místní malé kavárničky či si na místě zasportovat na antukovém povrchu. Prostor kolem osázela radnice Prahy 3 květinami, které však v den ukončení revitalizace vypadaly v hliněném terénu velmi smutně.

„Vypadá to příšerně. Ta antuka lítá do očí. Doufala jsem v nějaké stromy, keře, více přírody,“ zoufala si místní seniorka Jaroslava. Radnice přislíbila, že ačkoli v úterý 9. dubna slavnostně ukončila revitalizaci, prázdná místa se ještě v průběhu dubna zazelení. Na místě dnes objevíte trvalky a čtyři vzrostlé stromy, které vrhají na prostor stín, aby se mohli místní zchladit v horkém dni. K tomu nechybí ani pítko, ze kterého je možné napojit sebe i své čtyřnohé mazlíčky.

Bylo to na infarkt

„Revitalizace byla opravdu komplikovaná. Dokonce jsme měli infarktové stavy. Museli jsme přemisťovat inženýrské sítě. Museli jsme se vypořádat s tělesem tramvaje. A nakonec, když už jsme mysleli, že máme všechny sítě vyřešené, jsme našli další nezakreslené v severní části,“ vysvětlovala Jana Caldrová, vedoucí odboru ochrany životního prostředí, že se v daném místě musely měnit postupy i bourat zeď.

Architekti tady mysleli opravdu na vše. Dokonce nechybí ani sběrná retenční nádrž pro sběr dešťové vody pod terasou, která bude využívána na závlahu zeleně a případně i na splachování tamějších záchodků v kavárně. Celá revitalizace vyšla na bezmála 30 milionů korun.

Z historie

Kostnické náměstí bylo vybudováno už v roce 1889 při výstavbě Žižkova. Propojovalo a stále propojuje hned několik ulic - Husineckou, Orebitskou, Blahníkovu, Štítného, Dalimilovu a Jeronýmovu. Původně mělo jít o parkové náměstí, které však bylo od 20. století zanedbané. Až v 90. letech prošlo částečnou proměnou, ale ani tehdy se nepovedlo prostor proměnit natolik, aby byl lákavým útočištěm místních. Poslední revitalizace a proměna započala v roce 2017 a ukončena byla právě letos.

Fotogalerie
13 fotografií