V pátek 29. března představil pražský magistrát projekt obnovy sítě veřejného osvětlení. V hlavním městě se v současnosti nachází přibližně 136 tisíc stožárů veřejného osvětlení, o které se stará městská společnost Technologie hlavního města Prahy, distribuční síť spravuje Pražská energetika a.s.

Podle radního pro majetek Jana Chabra (Spojené síly pro Prahu) dostávala Technologie hl. m. Praha dlouhodobě minimální část prostředků na provoz a nutné opravy. Nyní je podle něj potřeba zastaralé a často poruchové hliníkové vedení nahradit a musí se začít postupně: „Dneska největší poruchovost není pouze v prasklých výbojkách nebo v nefunkčnosti sloupů, ale problémy jsou v kabelech, které k těm lampám vedou. V minulosti bylo jejich pokládání děláno mnohdy dosti živelně,“ naráží radní na skutečnost, že se v dřívějších dobách při výstavbě kabely pokládaly neschematicky. Nejstarším elektrickým lampám v Praze je zhruba 63 let, v ulicích se však nejčastěji nachází skupiny osvětlení staré mezi 16 až 37 lety.

Internet a nabíjení

Magistrát se proto rozhodl, že postupně začne obnovovat distribuční síť: „Největší část při výměně netvoří cena těch kabelů, ale cena jednotlivých výkopů, takže když se ten výkop dělá, považujeme za vhodné, aby se do země dostalo něco víc, než je jen elektrický kabel mezi dvěma místy,“ říká radní. Mezi kabely elektrického vedení proto umístí optické kabely vysokorychlostního internetu, jež povedou k lampám.

Jak bude dál internet šířený a kdo ho bude provozovat, není v tuto chvíli ještě zřejmé. Za utržené peníze by však město chtělo částečně platit provoz veřejného osvětlení. Nová infrastruktura má navíc sloužit jako základ pro dobíjecí stanice pro elektromobily. Těch se podle Jana Chabra v Praze na veřejnosti nyní nachází zhruba 200 a jsou umístěné do nové zástavby. Do šesti let by mohlo být po hlavním městě až 5 tisíc elektronabíjecích stanic.

První oblasti, kde se chystá zavedení nové infrastruktury, budou pražské Vinohrady, Smíchov a Břevnov. Výměna sítí bude zahájena již v druhé polovině letošního roku. V roce 2020 se poté bude testovat, jak funguje. Současný odhad na celkové náklady za výměnu sítě veřejného osvětlení ještě není jasný. 

Fotogalerie
9 fotografií